Fasola szparagowa karłowa odmiany Galopka – żółta, wczesna
1 sierpnia, 2023Fasola szparagowa karłowa odmiany Złota Saxa – żółta, wczesna
1 sierpnia, 2023Jak uprawiać fasolę?
Podstawowe informacje o wymaganiach fasoli co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Fasola szparagowa tyczna
Blauhilde to niemiecka, średniowczesna odmiana fasoli szparagowej tycznej o bardzo ciekawym wyglądzie oraz rzadko spotykanym kolorze strąków, które są fioletowe. Przeznaczona jest do uprawy w gruncie, ale można ją uprawiać także w donicach na balkonie lub tarasie gdzie może być wykorzystana jako zielony parawan z uwagi na obfite ulistnienie.
Jest to roślina pnąca, wymaga stosowania podpór (lub sznurków) z uwagi na bardzo długie, wiotkie pędy osiągające nawet 4 m długości. Kwiaty są jasnofioletowe, liście zielonofioletowe, a pędy fioletowe. Strąki początkowo są płaskie, w miarę dojrzewania wypełniają się dużymi nasionami. Mają fioletowy kolor z zewnątrz, zielony wewnątrz. Są proste lub lekko zagięte i bardzo długie. W dobrych warunkach glebowych i przy dostatecznej ilości wody oraz ciepła osiągają długość do 20-25 cm. Są bezwłókniste, mięsiste, bardzo smaczne. Warto wiedzieć, że strąki tracą fioletowy kolor pod wpływem działania wysokiej temperatury, co powoduje, że w trakcie gotowania stają się ciemnozielone.
Strąki fasoli szparagowej przeznaczone są do bezpośredniego spożycia (gotowane, duszone lub smażone), a także do mrożenia i konserwowania. Najsmaczniejsze, najbardziej delikatne i kruche są na początkowym rozwoju w nich nasion. Fasolę szparagową można siać na kilka terminów np. w odstępach co 10-14 dni, co bardzo polecamy, aby zachować ciągłość zbiorów. Plony zbiera się od lipca aż do września.