Fasola szparagowa karłowa odmiany Parker – zielona, średniowczesna
1 sierpnia, 2023Fasola szparagowa tyczna odmiany Blauhilde – fioletowa, średniowczesna
1 sierpnia, 2023Jak uprawiać fasolę?
Podstawowe informacje o wymaganiach fasoli co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Fasolka żółta, wczesna
Galopka to wczesna (choć niektórzy podają, że średniowczesna) odmiana fasoli szparagowej karłowej o żółtej barwie strąków. Jest to odmiana bardzo plenna, przeznaczona do uprawy w gruncie i pod osłonami, z powodzeniem może być również uprawiana w donicach na balkonach i tarasach.
Rośliny mają krzaczasty pokrój i mocną łodygę, nie wykazują tendencji do wylegania. Strąki rosną w górnej części rośliny, co zapobiega zabrudzeniom i ułatwia ich zbiór. W uprawie DIONP rośliny osiągały wysokość do 40-50 cm. Kwiaty są białe. Strąki dojrzewają stopniowo, początkowo są zielone, jednak w miarę wzrostu i dojrzewania stają się jasnożółte. Rosną proste, chociaż zdarzają się też lekko zagięte. W dobrych warunkach glebowych i przy dostatecznej ilości wody oraz ciepła strąki osiągają długość do 12-14 cm.
Według producenta, fasola Galopka wykazuje wysoką tolerancję na choroby m.in. antraknozę i bakteriozę obwódkową.
Strąki fasoli szparagowej przeznaczone są do bezpośredniego spożycia (gotowane, duszone lub smażone), a także do mrożenia i konserwowania. Najsmaczniejsze, najbardziej delikatne i kruche są na początkowym rozwoju w nich nasion. Fasolę szparagową można siać na kilka terminów np. w odstępach co 10-14 dni, co bardzo polecamy, aby zachować ciągłość zbiorów. Plony zbiera się od lipca aż do września.