Fasola na suche nasiona odmiany Appaloosa – biało-brązowo-ciemnopurpurowe nasiona
11 grudnia, 2022Fasola szparagowa karłowa Capitano – żółta płaskostrąkowa, wczesna
28 lipca, 2023Jak uprawiać fasolę?
Podstawowe informacje o wymaganiach fasoli co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Jedna z najpopularniejszych fasoli
Fasola wielokwiatowa tyczna Piękny Jaś to jedna z najbardziej znanych polskich odmian fasoli tycznej uprawianej na suche ziarno. Rośliny osiągają wysokość 250-300 cm, dlatego też uprawia się je przy wysokich podporach lub prowadząc pędy na sznurkach/drutach rozciągniętych pomiędzy palikami. Jest to odmiana późna.
Roślina charakteryzuje się zwartym pokrojem z dużą ilością zielonych liści. Kwitnie na biało. Strąki są jasnozielone, w miarę wzrostu i dojrzewania wypełniają się nasionami, następnie stają się brązowe i zasychają. Nasiona są spłaszczone, mają nerkowaty kształt, okrywa nasienna jest jednolicie biała, gładka i błyszcząca. Zwykle w jednym strąku znajduje się 6-7 nasion.
Z uwagi na dużą ilość liści i zwarty pokrój, fasola Piękny Jaś nadaje się do uprawy w celach osłonowych, na zielone parawany. Zwykle uprawiana jest w gruncie, ale równie dobrze radzi sobie w donicach np. na balkonie lub tarasie.
Rośliny nie są odporne na mróz, nasiona kiełkują w temperaturze ok. 12-15 st. C, dlatego wysiewa się je od połowy maja, najczęściej do połowy czerwca. Późniejszy siew prowadzi do obniżenia plonu, istnieje też ryzyko, że część z nich nie zdąży dojrzeć przed końcem sezonu wegetacyjnego. Zbiory przeprowadza się stopniowo, gdy strąki zasychają i stają się brązowe, co następuje we wrześniu/październiku. Fasola lubi miejsca ciepłe i nasłonecznione, w cieniu rośnie gorzej.
Pod kątem użytkowym wykorzystuje się dojrzałe nasiona, które można zjadać po ugotowaniu samodzielnie, w sosie (fasolka po bretońsku), w zupach czy też jako dodatek do sałatek. Poza tym z nasion przyrządza się pasztety, pasty do smarowania pieczywa, kotlety, a nawet ciasta. Zielone strąki są twarde i łykowate, więc zwykle nie są wykorzystywane kulinarnie.
Fasola „Piękny Jaś z doliny Dunajca” została wpisana na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako produkt tradycyjny w województwie małopolskim. Corocznie we wrześniu w powiecie tarnowskim organizowane jest święto fasoli Piękny Jaś.