Fasola na suche nasiona odmiany Kreacja – czerwono-bordowe nasiona
11 grudnia, 2022Fasola na nasiona tyczna – odmiana Piękny Jaś – znana i ceniona przez hobbystów
11 grudnia, 2022Jak uprawiać fasolę?
Podstawowe informacje o wymaganiach fasoli co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Odmiana o biało-brązowo-ciemnopurpurowych nasionach
Fasola Appaloosa to odmiana wczesna, karłowa, pochodząca z Ameryki Północnej, najczęściej uprawiana na suche ziarno. Rośliny osiągają wysokość 45-55 cm, rosną prosto i mają zwarty pokrój. Odmiana bardzo plenna.
Liście są zielone, kwiaty białe. Strąki są bardzo wąskie, proste, osiągają ok. 12-17 cm długości. Początkowo są zielone, w miarę wzrostu i dojrzewania wypełniają się nasionami, następnie przybierają jasnobrązową barwę i zasychają. Nasiona są niewielkie (ok. 1-1,3 cm długości), wąskie i gładkie, mają owalny lub lekko nerkowaty kształt.
Bardzo ciekawe jest wybarwienie nasion, które są biało-brązowo-ciemnopurpurowe, przy czym kolory przechodzą jeden w drugi stopniowo, dlatego na nasionach widoczne są nieregularne jaśniejsze plamki i cętki. Zwykle w jednym strąku znajduje się 5-6 nasion. To właśnie od zabarwienia nasion odmiana zawdzięcza swoją nazwę, ich kolor kojarzy się z maścią koni rasy Appaloosa.
Rośliny nie są odporne na mróz, nasiona kiełkują w temperaturze ok. 12-15 st., dlatego wysiewa się je od połowy maja do połowy lipca. Zbiory na suche ziarno przeprowadza się najczęściej w jednym terminie, gdy strąki zaschną i stwardnieją, co następuje w sierpniu/wrześniu. Fasola lubi miejsca ciepłe i nasłonecznione, w cieniu rośnie gorzej. Polecana do uprawy w gruncie, ale równie dobrze radzi sobie uprawiana w donicach np. na balkonie lub tarasie.
Nasiona fasoli odmiany Appaloosa są bardzo smaczne, zachowują jędrność po ugotowaniu, nie rozpadają się, kolor jednak blednie. Można je wykorzystywać na wiele sposobów, w tym jako dodatek do zup, gulaszy, potraw typu curry lub sałatek, a także do przyrządzania past kanapkowych. Do jedzenia nadają się także młode, zielone strąki, które przyrządza się jak fasolkę szparagową.