Pasternak odmiany Lech – polecany do uprawy wiosennej
1 marca, 2023Seler naciowy odmiany Tango
23 listopada, 2023Jak uprawiać selera korzeniowego?
Podstawowe informacje o wymaganiach selera co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Odmiana uniwersalna
Seler korzeniowy Balena F1 to odmiana o uniwersalnym przeznaczeniu cechująca się wysoką odpornością na jarowizację. Dzięki dobrej tolerancji na niskie temperatury nadaje się do wczesnej uprawy, rozsadę można wysadzać do gruntu już w drugiej połowie kwietnia, co jest polecane szczególnie na zbór do bezpośredniego spożycia. Sadzonki można wysadzać do gruntu także w maju, uzyskany z nich plon lepiej się przechowuje.
Zgrubienia korzeniowe osiągają średnią wielkość, są kuliste i ciężkie, zwarte, bez pustych komór. Skórka typowa dla selera, beżowo-szara, wnętrze białe. Liście o wzniesionym pokroju są ciemnozielone, osiągają 30-40 cm wysokości.
W celach kulinarnych wykorzystuje się zgrubienia korzeniowe, które można zjadać na surowo w jako składnik surówek lub po obróbce termicznej. Liście również nadają się do spożycia, można przygotować z nich smaczne pesto lub ususzyć i stosować jako przyprawę. Zarówno korzeń, jak i liście można mrozić i suszyć, nadają potrawom korzenny aromat.