Cyklantera stopowata (dziki ogórek) – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
22 grudnia, 2024Pochrzyn chiński – jadalne pnącze w twoim ogrodzie
23 grudnia, 2024Niesamowity kolor kłosów
Pszenica odmiany Utrecht Blue to jedna z najpiękniejszych wizualnie odmian pszenic uprawianych przez człowieka. Jest to także odmiana reliktowa, której początki siewów sięgają roku 1900, gdy była spotykana w okolicach Utrechtu (Holandia, obecnie Niderlandy). Obecnie jest bardzo pożądaną pszenicą, głównie z uwagi na przepiękny fioletowy kolor kłosów wykorzystywanych w dekoracjach, choć jest także wykorzystywana na mąkę. Jej materiał siewny można znaleźć na rynku europejskim, w tym niektórzy hobbyści w kraju także się nim wymieniają z innymi pasjonatami ciekawych roślin. Kłosy tej odmiany są doskonałe do wieńców dożynkowych, jak również bukietów, którymi można niejednego zaskoczyć, że tak dawniej wyglądały pszenice uprawiane przez naszych przodków. Nie jest to pszenica GMO, lecz odmiana tradycyjna. Ponadto jako starodawna odmiana, bardzo bogata w antocyjany ma właściwości prozdrowotne. Zawiera więcej białka, błonnika i minerałów w porównaniu do wielu współczesnych odmian, bardziej plennych.
Pszenica Utrecht Blue pod kątem systematyki przez jednych jest klasyfikowana jako pszenica twarda (Triticum durum) a przez innych jako pszenica płaskurka (Triticum dicoccum var. atratum).
Jest to pszenica jara, którą wysiewa się wiosną a plon zbiera w lipcu bądź w sierpniu w zależności od roku. Rośliny są dość wysokie, bo osiągają 90-120 cm wysokości, gdy się ich nie skarla. Jedna roślina wydaje zwykle do 3-4 rozkrzewień. Jest to pszenica trudna w omłocie, jeżeli nie dysponuje się odpowiednimi maszynami pozwalającymi oddzielić ziarniaki od plew. Mąka z tej pszenicy jest cennym surowcem piekarniczym. Mąka jest koloru białego, choć ziarniaki są żółtawo-brązowo-fioletowe.
Liście są zielone, w tym początkowo także i kłosy. Od czerwca kłosy zaczynają stopniowo ciemnieć przebarwiając się na piękny fioletowy kolor. Kłosy są ościste. Ości są ciemnego koloru. Pełnię koloru roślina uzyskuje w pełnej dojrzałości roślin, gdy liście uschną a źdźbła staną się żółte. Ponieważ odmiana ta ma tendencję do wylegania, stąd też chcąc mieć piękne, długie źdźbła dla celów dekoracyjnych trzeba pilnować, aby nie doszło do ich przewracania się, czy też łamania.
W uprawie DIONP pszenica ta była słabo porażana przez typowe choroby zbóż, niemniej uprawiano ją w izolacji od innych roślin zbożowych, aby właśnie nic jej nie zagroziło. Odmiana ta jak najbardziej poradzi sobie w warunkach dużych pól, jak również można ją wprowadzić do ogródków, gdzie będzie pełniła także rolę płodozmianu zbożowego.
Obok dekoracji, pszenicę Utrecht Blue można wymłócić celem pozyskania ziarniaków np. na cele tworzenia prozdrowotnych kiełków albo pozyskać z nich mąkę.