Rzodkiewka odmiany Eighteen Days – bardzo wczesna, czerwono-biała, wydłużona (wiosna i jesień)
1 maja, 2023Rzodkiewka Lidka – średniowczesna, okrągła, czerwona, lekko ostra (wiosna i jesień)
3 maja, 2023Jak uprawiać rzodkiewkę?
Podstawowe informacje o wymaganiach rzodkiewki co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Rzodkiewka Sopel Lodu - przypomina białą marchew
Rzodkiewka Sopel Lodu to późna polska odmiana (znana od lat 50-tych XX w.), której okres wegetacji wynosi od 40-60 dni. Polecana djest o uprawy gruntowej szczególnie na zbiór jesienny, ponieważ jest mało wrażliwa na chłody. Wbrew powszechnej opinii odmiana Sopel Lodu nadaje się także do uprawy pod osłonami. Siewy wykonuje się w sierpniu i wrześniu. Na podstawie własnych doświadczeń wiemy, że dobrze plonuje wysiewana wczesną wiosną (od marca) i uprawiana w nieogrzewanym tunelu.
Zgrubienia korzeniowe są bardzo długie, wrzecionowate, o zwężającej się końcówce – przypominają sople lodu, stąd nazwa odmiany. Osiągają ok. 2 cm średnicy oraz ok. 10-12 cm długości. Skórka jest jednolita, biała, bez przebarwień, jedynie w górnej części przy nasadzie liści może przybierać zielonkawy odcień. Miąższ jest szkliście biały, soczysty i chrupiący, o wyraźnym, ostrym smaku. Jest to jedna z ostrzejszych odmian rzodkiewki.
Rzodkiewka Sopel Lodu nie ma skłonności do parcenia, polecana jest do bezpośredniego spożycia lub jako dodatek do kanapek, twarogu i sałatek. Do jedzenia nadają się także liście, które można dodawać do sałatek, zapiekanek lub przygotować z nich pesto.