Jak hartować rośliny? Dlaczego to takie ważne?
24 kwietnia, 2023Dlaczego nie powinno się sadzić ogórków obok pomidorów, a pomidorów obok papryki i bakłażanów?
17 maja, 2023Jak uprawiać rzodkiewkę?
Podstawowe informacje o wymaganiach rzodkiewki co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
U rzodkiewki jadalne jest zgrubienie korzeniowe ale i liście
Od naszych Czytelników dostajemy zapytania o możliwą przyczynę słabego rozwijania przed rzodkiewkę zgrubienia korzeniowego, ale za to tworzenia przez nią bujnej naci. Odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna, gdyż zależy to od wielu czynników, dlatego poniżej podajemy najczęstsze powody, a samemu dopiero trzeba zweryfikować, która sytuacja pasuje do tej, obserwowanej we własnym ogrodzie.
Jednocześnie chcielibyśmy podkreślić, że liście rzodkiewki także są jadalne. Nadają ostrości w różnego rodzaju choćby sałatkach, czy też są doskonałe na pesto lub smoothie. Nie warto ich wyrzucać, jeżeli spotkał nas problem bujnej naci i małych zgrubień korzeniowych.
Małe korzenie u rzodkiewki i bujna nać
1. Za mało światła
- Rzodkiewka najlepiej rośnie na miejscu dobrze nasłonecznionym, co sprzyja rozwojowi zgrubienia. Światło powinno docierać do roślin najlepiej od rana do wieczora. Na stanowiskach półcienistych część odmian dobrze sobie poradzi, jednak inne zaczną wybijać bardziej w liście – odmiana odmianie jest nierówna. Zdarzają się sytuacje, że uprawiane na balkonach rzodkiewki w skrzyniach mocno wybijają w liście, gdy tylko inne rośliny rosnące obok zaczną zasłaniać padające promienie słoneczne. Rzodkiewkę zatem siejmy na dobrze doświetlonych stanowiskach.
2. Zbyt gęsty siew
- Zagęszczenie nasion na jednostce powierzchni, bez względu czy to siew rzutowy czy w rzędach może spowodować nadmierny rozwój blaszek liściowych kosztem małego zgrubienia. Jest to spowodowane wzajemnym konkurowaniem roślin o stanowisko, w tym miejsce i światło. Tu też trzeba zwrócić uwagę na kwestię odmiany – jedne będą silniej konkurowały ze sobą, a inne mniej. Gdy zbyt gęsto nasiona siejemy to zróbmy przerywkę na etapie ich wschodów. Możemy też kupić nasiona na taśmie z odpowiednim rozstawem nasionka od nasionka. Kwestie uprawy rzodkiewek opisaliśmy w oddzielnym artykule dostępnym TUTAJ.
3. Niewłaściwy termin siewu - kwestia odmiany
- Nie każdą odmianę rzodkiewki można uprawiać z późnych siewów. Trzeba czytać na opakowaniach nasion, która odmiana zalecana jest na siewy późnowiosenne, tudzież letnie. Rzodkiewki jako takie to rośliny lubiące chłody. Gdy zostaną wysiane choćby w maju lub czerwcu to z chwilą dostania dużej ilości ciepła i światła, przy jednocześnie zwiększającym się okresie naświetlania zaczną mocno wybijać w liście zamiast w zgrubienie korzeniowe, a dodatkowo zaczną wytwarzać kwiatostan, co zatrzyma całkowicie rozwój zgrubienia, w tym składniki odżywcze roślina przekieruje na rozwój nasion. Na opakowaniach, jeżeli jest podany termin siewu np. luty-marzec to siew w kwietniu lub maju może być ryzykowny z daną odmianą.
4. Za gorąco
- W warunkach wysokich temperatur, przy jednocześnie wydłużającym się dniu może dochodzić do silnego tworzenia biomasy i wybijania roślin w pędy kwiatostanowe. Rzodkiewki to rośliny chłodolubne. Gdy je uprawiamy w tunelach i szklarniach, to z chwilą wzrostu temperatur należy wdrożyć wietrzenie.
5. Odmiana odmianie nierówna
- Na rynku jest wiele odmian rzodkiewek. Niektóre z nich tworzą dużą masę liści jako takie. Nie jest to ich wada, gdyż z dużą biomasą liści może iść w parze dłuższy okres wegetacyjny, dlatego też trzeba wiedzieć jaką odmianę siejemy – jak jest wysoka część nadziemna, jak duże mają być zgrubienia korzeniowe oraz ile czasu potrzebuje ta odmiana do dojrzałości zbiorczej. Odmiany wielkonaciowe tym bardziej będą wybijać w pędy zamiast w zgrubienia, gdy ilość światła będzie niewystarczająca. Na rynku są także odmiany tworzące duże zgrubienie korzeniowe a zarazem, których liście są małe.
6. Za wysokie dawki azotu
- Koniecznie trzeba unikać nadmiaru azotu. Rzodkiewki to takie warzywa, które szybko rosną, zwykle nie potrzebują dodatkowego nawożenia, jeżeli są uprawiane w żyznej glebie. Jeżeli gleba jest uboga, to racjonalnie trzeba stosować nawozy wieloskładnikowe. Bezwzględnie należy unikać przenawożenia azotem. Część ogrodników kupuje nawozy stricte azotowe i przed siewem rzodkiewki bądź po nim za ich pomocą próbuje przyspieszyć wzrost roślin. To o tyle dziwne, bo większość ogrodników-hobbystów jest przeciwna pędzonym nawozami nowalijkom, które można kupić, a sama robi to samo. Po pierwsze stwarza to ryzyko azotanów w plonach, ale poza tym nadmiar azotu psuje smak, wydłuża wegetację i to co dotyczy problemu – może powodować nadmierny rozwój liści kosztem rozwoju zgrubienia korzeniowego.
7. Za dużo wody
- Rzodkiewka lubi stanowiska zasobne w wodę, ale nie zalane. Podmokła gleba może spowodować słabsze zawiązywanie się zgrubienia korzeniowego. Przy nadmiarze wilgoci nać może być bujniejsza, ale zwykle i na niej pojawia się problem – zaczyna żółknąć na skutek nadmiaru wody w glebie.
Autorzy: Paweł i Beata Bereś (Ogrodnicy DIONP)
Opracowano na podstawie własnego doświadczenia i literatury. Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl