Kard (karczoch hiszpański) odmiany Bianco avorio – jadalne łodygi
30 stycznia, 2023Seler korzeniowy odmiany Balena F1
23 listopada, 2023Jak uprawiać pasternak?
Podstawowe informacje o wymaganiach pasternaku co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Smaczny i zdrowy korzeń, uwaga na liście
Pasternak Lech to polska odmiana, która polecana jest do uprawy wiosennej z siewu wprost do gruntu. Możliwa jest także uprawa jesienią – pasternak wysiany w listopadzie lub grudniu wschodzi dopiero wiosną. Zdarza się, że nie wszystkie nasiona kiełkują, dlatego warto wysiać więcej i ewentualnie dokonać przerywki po wschodach. Przy uprawie pasternaku tej odmiany lub innej należy pamiętać, że nasiona długo kiełkują, czasem kilka tygodni. Nie każde też nasiono kiełkuje - czasem tylko 10%, czasem 5%, a niekiedy 80%. Nasiona mają dośc krótką żywotność - zwykle do 2 lat.
Korzenie o stożkowym kształcie są duże, grube i długie (osiągają ok. 20-25 cm), nie mają tendencji do rozwidlania się. Przypominają kształtem korzeń pietruszki, dlatego zdarza się, że pasternak bywa z nią mylony. Liście są dość duże, pierzaste, o ząbkowanych brzegach, mają zielony kolor i osadzone są na długich, mocnych ogonkach liściowych. Warto wiedzieć, że liście pasternaku mogą działać fotouczulająco, powodując na skórze podrażnienia, dlatego należy zwracać uwagę, aby w słoneczny dzień ich nie dotykać.
Skórka korzeni jest kremowobiała. Miąższ jest biały, zwarty, aromatyczny, ma delikatny słodki smak zbliżony do połączenia smaków pietruszki z marchewką, przez niektórych bywa określany jako orzechowy. Nie ciemnieje po przekrojeniu. Pod kątem kulinarnym wykorzystujemy jedynie korzenie pasternaku, które nadają się do bezpośredniego spożycia, np. jako dodatek do surówek, ale także do gotowania (np. w formie zupy) i pieczenia, można je również mrozić i suszyć. Długo zachowują świeżość w trakcie przechowywania.