Ogórek gruntowy – Śremski F1
7 lipca, 2022Spino F1 - ciekawa odmiana do ogrodu
Odmiana wczesna, partenokarpiczna (nie wymaga zapylania), o średniej sile wzrostu, plonuje równomiernie przez cały sezon wegetacyjny. Rośliny wytwarzają mocny korzeń, dzięki temu są bardziej odporne na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności suszę. Wykazują wysoką tolerancję na mączniaka prawdziwego i parcha dyniowatych, a średnią na wirusa mozaiki ogórka. Potwierdziliśmy na własnej działce, że wolniej poraża ją mączniak, ale nie jest to odmiana na niego odporna.
Owoce o cylindrycznym kształcie osiągają 12-14 cm długości, rosną równomiernie dając wyrównany plon. Skórka ciemnozielona, bez plam, przejaśnień i pasów, pokryta grubymi brodawkami. Miąższ chrupiący, zwarty, w smaku ogórkowy, słodkawy, smaczny. Owoce tej odmiany nie wykazują tendencji do gorzknienia. Nawet duże okazy nie zmieniają koloru. Można je wykorzystywać do kiszenia, marynowania i bezpośredniego spożycia.
Spino to odmiana polecana do uprawy w szklarniach, tunelach, a także w gruncie, w tym pod niskimi osłonami lub bez nich. Wykazuje wysoką tolerancję na najczęstsze choroby ogórka. Rośliny dobrze znoszą zmienne warunki uprawy, rosną i owocują również przy gorszym oświetleniu. Poza tym w warunkach suszy rzadko się trafiały u tej odmiany owoce gorzkie w naszym ogrodzie.
Uprawa jest banalnie prosta
Uprawa jest prosta. Naszą uprawę ogórków wraz z wymaganiami tych warzyw co do stanowiska i pielęgnacji opisaliśmy w oddzielnym artykule dostępnym TUTAJ.
Uwaga na zagrożenia
Ogórki jak i inne dyniowate jest narażony na uszkodzenie, a nawet zniszczenie przez różne choroby i szkodniki. Z chorób najgroźniejsze sa mączniaki (prawdziwy i rzekomy), ale także alternarioza dyniowatych i bakteryjna kanciasta plamistość ogórków, czy też mozaika ogórka. Ogórek tej odmiany był na naszej działce mniej podatny na mączniaka w porównaniu do innych odmian, ale nie był w pełni odporny. Na etapie siewów może oczywiście pojawić się zgorzel siewek. Spośród szkodników bez wątpienia naliczniejsze są przędziorki, ale także i mszyce.