Fasola szparagowa karłowa odmiany Purple Teepee – fioletowe strąki
20 sierpnia, 2022Fasola na suche nasiona odmiany Nugetka – karłowa, jasnobrązowe nasiona
11 grudnia, 2022Jak uprawiać fasolę?
Podstawowe informacje o wymaganiach fasoli co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Fasola szparagowa o różowo-fioletowo-czerwonych strąkach
Fasola odmiany Red Swan to typowa szparagówka bezwłóknista. Pokrój rośliny jest krzaczasty. Rośliny zwykle mają do 40-50 cm wysokości. Zwykle nie trzeba jej podpierać, aby uchronić strąki przed kontaktem z glebą, choć jak widzimy takie zjawisko, to lepiej zawsze to zrobić.
W tym samym czasie się ją sieje co znane szparagówki, w tym poleca się ją uprawiać etapami np. wysiewając nową partię nasion co 2 tygodnie. Jest to odmiana wczesna, wchodząca w okres zbiorczy w 50-60 dniu od siewu. W uprawie DIONP pierwsze zbiory zaczęły się od końca lipca (przy siewach końcem maja) i trwały do końca września dzięki siewom w różnych terminach. Gdyby nie susza, to zapewne i w październiku byłaby szansa na zbiór plonu.
Liście są zielone, kwiaty białe i różowe, a strąki przebarwiają się na różowo-fioleto-czerwony kolor. Trudno znaleźć w krajowych odmianach podobny kolor strąków. Nie jest to typowa fioletowa fasola. Strąki są lekko spłaszczone, początkowo są różowo-fioletowe, ale wraz z dojrzewaniem przybywa w nich barwników antocyjanowych. Miąższ strąka jest zielony, aromatyczny. Nasiona początkowo są jasne, a po dojrzeniu stają się brązowawe i twarde. Strąki mają do 10-13 cm długości, co potwierdziliśmy.
Fasolę tej odmiany spożywa się jak typową szparagówkę zanim nasiona stwardnieją. Po ugotowaniu w wodzie fasola traci swój kolor. Można ją jeść na surowo, ale także poddać parowaniu, a wówczas więcej barwnika pozostanie w skórce.