Kiedy obrywać dolne liście pomidorów i pędy boczne na początku wegetacji roślin?
28 maja, 2023Uprawa roślin w workach z ziemią ogrodniczą
7 czerwca, 2023Niektórzy ogałacają pomidory niemal z wszystkich liści...
Obecna moda na ogrodnictwo, w tym uprawę pomidorów zrodziła także modę na obrywanie liści pomidorów bez względu na to, czy to jest potrzebne czy też nie. Nagle naroiło się specjalistów od pomidorów, którzy prześcigają się w zaleceniach, ile roślin należy obciąć. Jedni podają prawidłowe zalecenia, inni zbyt drastyczne, ale są i tacy, co uznali, że liście są problemem dla pomidorów i należy się ich pozbyć….!!!
Dolne liście i wilki - ciach ciach...
O wiosennym obrywaniu dolnych liści pomidorów jako zabiegu profilaktycznego ograniczającego rozwój chorób pisaliśmy TUTAJ. Pisaliśmy także o regularnym usuwaniu pędów bocznych pomidorów celem prowadzenia roślin na ściśle określoną liczbę pędów – tekst jest dostępny TUTAJ. W tym materiale poruszamy temat obrywania liści pomidorów wokół owoców.
Jak obrywać liście pomidora?
Aby światło penetrowało owoce
Po co się obrywa liście wokół owoców? Zasada jest tu jedna – chodzi o to, żeby promienie słoneczne lepiej docierały do skórki owoców przez co dochodzi nie tylko do lepszego wybarwienia się skórki, ale także cały owoc staje się smaczniejszy m.in. na skutek cukrów, które powstają w procesie fotosyntezy. Zielona skórka owoców podobnie jak liście i pędy zawiera w sobie chlorofil i inne barwniki roślinne, które odpowiadają za barwę owoców. Barwa ta jak wiadomo jest zmienna, w zależności od odmiany.
Obrywanie liści wokół owoców nie zawsze jest potrzebne. Pamiętajmy o tym! Nie każda odmiana pomidorów tworzy gęste ulistnienie, które bardzo mocno zakrywa owoce od strony padania promieni słonecznych.
Nie tylko światło jest ważne dla dojrzewania i smaku owoców
Na to czy owoce są w cieniu czy są doświetlane odpowiadają nie tylko liście w dużej liczbie na pędach, ale też to czy to my nie popełniliśmy błędu przy ich uprawie. Jak rośliny posadzimy za gęsto, jak odmiana silnie się krzewi i nie ograniczymy liczby pędów, to sami wpływamy na to, że owoce są poukrywane pod liśćmi i wolniej dojrzewają. Do tego jak dodamy przenawożenie roślin azotem np. poprzez ciągłe podlewania gnojówkami np. z pokrzywy, skrzypu itd. co sprawia, że rośliny słabiej kwitną, zawiązują mniej owoców, a owoce wolniej dojrzewają to nie zrzucajmy winy na pomidory, bo to nie one są tu winne. Każdy dobrze wie lub powinien wiedzieć, że najważniejsze składniki pokarmowe w okresie kwitnienia i dojrzewania owoców to fosfor i potas + mikroskładniki, bo one wpływają na proces dojrzewania owoców i na ich smak. To choćby z tego powodu w zaleceniach uprawowych znajdziemy informację o nawożeniu fosforowo-potasowym (bądź potasowym) w czasie formowania się, wzrostu i dojrzewania owoców.
Gdy zatem nasza odmiana pomidora wytworzyła bardzo bujne ulistnienie, które faktycznie zasłania całkowicie owoce od strony padania promieni słonecznych, to jak najbardziej możemy usunąć albo część takiej blaszki liściowej, albo cały liść. Nie przesadzajmy jednak z liczbą odcinanych liści. Zwykle wycina się liść poniżej grona owoców i powyżej co zazwyczaj starcza. Trzeba bardzo racjonalnie do tego podejść, bo owocom pomidorów nie potrzebne jest 100% padanie na nie promieni słonecznych. Nie da się często czegoś takiego zapewnić, bo zawsze coś je zacienia, ale to dobrze, bo owoce także powinny mieć też nieco ocienienia, co czasami ratuje je przed uszkodzeniem przez silne promieniowanie słoneczne, które niekiedy się zdarza. Owoce „przypalone” przez słońce, zwłaszcza w połączeniu z suszą to coraz częściej spotykany widok – przykry widok.
DIONP specjalizuje się w uprawie różnych odmian pomidorów i naprawdę rzadko nam się zdarzały takie odmiany, które wymagałyby obrywania liści wokół owoców, bo tak dużo liści im narosło. Gdy się pilnuje liczbę pędów, regularnie usuwa tzw. wilki, nie sadzi gęsto sadzonek, a do tego podwiązuje rośliny, to owoce dadzą sobie radę i ładnie dojrzeją. Gdy widzimy jednak, że w jakiś tam sposób liście mogą nieco osłabiać dojrzewanie owocu i wybarwianie się skórki to racjonalnie usuńmy tylko te niezbędne. Oczywiście, gdy patogeny nam uszkodzą blaszki liściowe i nie ma już dla nich ratunku, to je oczywiście oberwijmy, aby choroba się nie rozwijała na jeszcze zdrowe liście, ale zwłaszcza pomyślmy o zabiegu ochronnym.
Bezlistna roślina to modny trend?
Przykro to pisać, ale w niektórych poradach dochodzi do kuriozalnych i niebezpiecznych porad w postaci zalecenia ogołocenia niemal całej rośliny z liści. Nie ma nic gorszego niż głupia porada, bo ta może niedoświadczonych ogrodników wprowadzić w błąd i narazić ich na poważne uszkodzenie roślin.Gołe łodygi pomidora z dyndającymi na nich owocami wyglądają upiornie - taki wygląd roślin dopuszcza się tylko, gdy wszystkie liście zniszczyła choroba i próbuje się ratować jeszcze owoce (choć lepiej je zerwać i podpędzić na oknie) ale gdy człowiek wyobcinał wszystkie liście, to znaczy, że nie ma pojęcia o ogrodnictwie, a zwłaszcza o funkcji liści w roślinie. To typowy brak wiedzy albo oczywiście celowe działanie. Sobie można tak "torturować" rośliny, ale gdy ktoś daje takie porady w internecie, to można ponieść tego konsekwencje, gdy porada zniszczy komuś rośliny.
Liście prowadzą proces fotosyntezy czyli karmią całą roślinę, liście oddychają, liście regulują zawartość wody w tkankach (transpiracja), ale liście także są regulatorem temperatury. Odgrywają one zatem ogromną rolę w prawidłowym rozwoju pomidorów, choć same są narażone na uszkodzenie bądź zniszczenie np. wskutek pojawu zarazy ziemniaka na pomidorze, antraknozy, czy też są uszkadzane przez szkodniki.
Jeżeli w trakcie wegetacji dojdzie do silnego uszkodzenia liści np. przez choroby bądź zostaną oberwane przez człowieka to jak roślina ma wykarmić owoce? Korzeń nie wystarczy do tego!