Cukinia odmiany Bananowy Song F1 – żółte owoce
16 grudnia, 2023Cukinia odmiany Striato D’Italia – wczesna, paskowane owoce
16 grudnia, 2023Wczesna odmiana o paskowanych owocach
Cukinia Lajkonik to polska, wczesna odmiana charakteryzująca się ciekawą barwą owoców, które są dwukolorowe. Jest bardzo plenna, owocuje przez cały sezon. Rośliny o pokroju krzaczastym są zwarte, nie wytwarzają wielu rozgałęzień, dlatego mogą być uprawiane w większym zagęszczeniu. Liście osadzone na długich i grubych łodygach są zielone, nie tak duże jak u innych odmian. Kwiaty są pomarańczowożółte, trąbkowe jak u innych dyniowatych.
Owoce mają wydłużony, walcowaty kształt i błyszczącą skórkę pokrytą naprzemiennie dość szerokimi, jaśniejszymi i ciemniejszymi, nieregularnymi pasami. Miąższ jest jasny, kremowy, o delikatnym smaku. Owoce najlepiej zbierać, gdy osiągają ok. 15-20 cm długości, są wtedy najsmaczniejsze, chociaż cukinie mogą dorastać nawet do 40 cm. Cukinia nie jest odporna na mróz, niszczy ją nawet niewielki przymrozek, dlatego nasiona wysiewa się wprost do gruntu dopiero w drugiej połowie maja. Nie jest to roślina bardzo wymagająca, wystarczy zapewnić jej słoneczne, zaciszne stanowisko i żyzne, dostatecznie wilgotne podłoże. Sukcesywny zbiór owoców pobudza roślinę do wytwarzania kolejnych.
Młode egzemplarze cukinii mają cienką skórkę i miękkie nasiona, dlatego nadają się do jedzenia w całości. W miarę dojrzewania skórka staje się grubsza i twarda, więc owoce wymagają obierania. Cukinia to bardzo wszechstronne warzywo, nadaje się do jedzenia na surowo np. w sałatkach oraz na ciepło po ugotowaniu, usmażeniu lub upieczeniu w postaci zup, zapiekanek, gulaszy. Można przygotowywać z niej kiszonki i pikle. Jadalne są także kwiaty cukinii, które nadziewa się i zapieka lub smaży w cieście naleśnikowym.
Uprawa tej odmiany niczym się nie różni od uprawy innych odmian cukinii.