Golden Eggs – bakłażan przypominający jajka (jajokrzew)
5 grudnia, 2021Bakłażan odmiany Icicle F1 – białe, podłużne owoce
6 stycznia, 2023Jak uprawiać bakłażany?
Podstawowe informacje o wymaganiach oberżyny co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Odmiana Tsakoniki tworzy ciekawe owoce
Odmiana bakłażana Tsakoniki pochodzi z Grecji, a dokładniej z miasta Leonido i to właśnie stamtąd muszą pochodzić nasiona, aby można było je sprzedawać pod nazwą Tsakoniki (chroniona nazwa pochodzenia).
Odmiana plenna, wyjątkowo dobrze znosi bardzo wysokie temperatury, co potwierdziliśmy w uprawie DIONP. Rośliny o luźnym, wzniesionym pokroju osiągają 50-70 cm wysokości. Liście są zielone, delikatnie omszone, mają wydłużony lancetowaty kształt i delikatnie powcinane brzegi, wyrastają na długich ogonkach. Kwiaty są puste, jasnofioletowe z żółtym słupkiem.
Owoce zwieszają się na roślinie, mają wydłużony, maczugowaty kształt. Osiągają ok. 17-22 cm długości i wagę ok.120-150 g. Skórka o bardzo atrakcyjnym wyglądzie jest fioletowa, pokryta na całej powierzchni nieregularnymi białymi paskami, błyszcząca, cienka. Miąższ jest biały, delikatny w smaku, bardzo smaczny, bez wyczuwalnej goryczki. Do owoców dość mocno przylegają liście okrywowe, a same owoce osadzone są na długich szypułkach.
Owoce zbiera się, gdy nie są jeszcze w pełni dojrzałe, ale mają odpowiednią wielkość, jędrną skórkę i nasycony kolor.
Owoce bakłażana można smażyć, piec i gotować. Sprawdzą się jako składnik potraw typu curry, gulaszy i zapiekanek, szczególnie w towarzystwie innych warzyw. Doskonale smakują po upieczeniu w połączeniu z papryką lub pomidorami. Nadają się do grillowania w całości lub w plastrach, a także faszerowania.