Bakłażan odmiany Penny Bun (Borovichok) – jasnofioletowe, okrągławe owoce
25 sierpnia, 2024Bakłażan odmiany Kazimir F1 – ciemnofioletowy, wczesny
14 września, 2024Jak uprawiać bakłażany?
Podstawowe informacje o wymaganiach oberżyny co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Wydłużone jasnozielone owoce
Satsuma Long to odmiana, która wywodzi się z Japonii. Ogrodnicy i szefowie kuchni w prefekturze Kagoshima na wyspie Kiusiu, od dawna cenią tę odmianę, która w starożytności była znana jako Satsuma, tak samo jak miasto we wspomnianej prowincji. Nazwa tej odmiany sugeruje, że był to lokalny przysmak w tym regionie.
W Polsce odmianę tę można zaliczyć do wczesnych lub średniowczesnych. Przy wysadzeniu sadzonek do tunelu lub do gruntu pierwsze plony w uprawie DIONP były zbierane od końca lipca (tunel) a pełnia owocowania przypadła w połowie sierpnia. Na grządkach odmiana zaczęła dojrzewać od pierwszej dekady sierpnia. Wskazuje się, że okres wegetacji tej odmiany to około 75-95 dni.
Rośliny o luźnym, wzniesionym pokroju osiągają do 60-70 cm wysokości. Liście są zielone, delikatnie omszone. Owoce są twarde, owalne, silnie wydłużone – od szypułki węższe, a szersze na końcu owocu. Wyrastają pojedynczo z kątów liści. Średnica owoców to zwykle 3-6 cm. Długość owoców może dochodzić nawet do 40 cm, jednakże w warunkach Polski jest to trudne do osiągnięcia z uwagi na okres wegetacji. W uprawie DIONP najdłuższy owoc z tunelu miał długość około 30 cm. Masa owoców zwykle dochodzi do 200-300 g. owoce mogą być proste lub wygięte na kształt rogala.
Owoce przybierają bardzo ładny jasnozielony kolor. Skórka jest matowa. Miąższ jest delikatny, jasny.
Owoce bakłażana można smażyć, piec i gotować. Sprawdzą się jako składnik potraw typu curry, gulaszy i zapiekanek, szczególnie w towarzystwie innych warzyw. Doskonale smakują po upieczeniu w połączeniu z papryką lub pomidorami. Nadają się do grillowania w całości lub w plastrach, a także faszerowania.