Białe plamy na liściach chrzanu i innych warzyw kapustowatych? – bielik krzyżowych
1 sierpnia, 2024Fosforek glinu śmiertelnie niebezpieczny – stosujesz? Sam ryzykujesz!
27 października, 2024Larwy ogryzające pędy i liście róż
Osoby uprawiające róże w swoich ogrodach niekiedy mogą spotkać na swoich roślinach ciekawie wyglądające larwy, które nieco przypominają dla niewprawnego oka gąsienice motyli. Te larwy to obnażacze, które są błonkówkami z rodziny pilarzowate (Tenthredinidae).
Na różach można spotkać m.in. obnażacza kopciuszka (Arge pagana) czy też obnażacza różówkę (Arge ochropus). Wygląd pierwszego gatunku można zobaczyć TUTAJ, a obnażacza różówki – TUTAJ. Zwykle częściej na różach ogrodowych ale zwłaszcza na różach dzikorosnących spotyka się obnażacza kopciuszka.
Osobnik dorosły to błonkówka, która ma do 7-9 mm długości. Zabarwienie jest czarnorudawe, głowa i tułów są czarne a odwłok rudawy. Na głowie są krótkie, trzyczłonowe czułki. Trzeci człon czułków jest dłuższy od dwóch pozostałych. Skrzydła błoniaste niemal czarne.
Larwa osiąga do 18 mm długości. Ciało ma żółtozielone, wzdłuż grzbietu przebiega rudawożółty pasek a na całym ciele widoczne są czarne dość duże brodawki oraz delikatne szczecinki. Głowa larw jest jasnobrunatna. Larwy mają 9 par odnóży. Larwy na roślinach często podwijają odwłok do góry (niczym skorpion).
W odniesieniu do obnażacza kopciuszka stadium zimującym są larwy zagrzebane w kokonach w glebie. Wiosną się przepoczwarczają a od końca maja i w czerwcu latają błonkówki, których największą liczebność notuje się zwykle w pierwszej połowie czerwca, Samice składają jaja pod skórkę młodych pędów, w dwóch równoległych do siebie rzędach. Zwykle składają po 17 jaj w takim miejscu. Po około 6-8 dniach wylęgają się larwy, które żerują przez około 2 tygodnie. Pod koniec czerwca przepoczwarczają się , a po 9-11 dniach wylatują błonkówki drugiego pokolenia. Ich największą liczebność notuje się w połowie lipca. Pod koniec sierpnia larwy przepoczwarczają się w glebie. Część z nich zimuje do kolejnego roku, ale z części nich wylatują błonkówki trzeciego pokolenia, których larwy ogryzają rośliny pod koniec lata i na początku jesieni.
Gatunek jest szkodliwy jak występuje licznie, gdyż larwy ogryzają pędy róż ograniczając ich wzrost. Mogą doszczętnie wyjeść blaszki liściowe, z których zwykle pozostają tylko nerwy główne.
Ograniczanie pojawu larw obnażaczy polega zwykle na ich ręcznym zbieraniu. To wymaga zatem regularnych obserwacji roślin na ich obecność. Jak problem jest poważniejszy, to stosuje się środki ochrony roślin dostępne w sklepach ogrodniczych.