Chipsy kokosowe – naturalny dodatek do podłoży ogrodniczych
10 stycznia, 2021Co piszą na opakowaniach nasion? Jak rozumieć pewne oznaczenia?
22 stycznia, 2021Ciężki śnieg może wyginać lub nawet wyłamywać pędy niektórych roślin
Śnieg to naturalna i bezpieczna okrywa dla wielu roślin na czas zimy. Otula je i chroni przed silnym mrozem, który mógłby je przemrozić. Do tego jak wiadomo jest to podstawowy rezerwuar wody na czas wiosenno-letni, w tym główny zasilacz wód gruntowych.
Problemem, który może się uaktywnić jest to, że gdy intensywnie pada, to na roślinach, zwłaszcza o gęstszej koronie, w tym zimozielonych może nagromadzić się duża czapa śnieżna. Jeżeli jest mróz, to ten śnieg jest lekki, sypki, ale gdy zaczyna wzrastać temperatura to staje się on coraz cięższy, a to już może zaszkodzić roślinom.
Warto zatem w czasie śnieżnej zimy, co pewien czas odwiedzać swoje ogrody i sprawdzać, co się dzieje z roślinami jakie w nich mamy. Te niskie, które znajdują się pod okrywą śnieżną, czy też są osłonięte np. stroiszem, włókniną, matami trzcinowymi są zwykle bezpieczne. Podobnie te, które zostały obwiązane sznurkiem np. trawy czy też strzeliste iglaki.
Gdy jednak mamy większe krzewy czy też drzewka, o zwartej koronie, zwłaszcza zimozielone, to z racji tego, że mają większą powierzchnię, to śnieg się na nich osadza grubszą warstwą. Ponieważ zima to i odwilż, to takie czapy śnieżne stopniowo się topią i zwiększają swój ciężar. Niekiedy z wierzchu są zmrożone, co powoduje, że nawet silny wiatr ich nie zrzuca na glebę. Gdy na roślinach leży gruba warstwa ciężkiego śniegu, to ich pędy mogą się wyginać na boki. Wiosną, takie rośliny brzydko się prezentują i albo pędy się te obwiązuje albo obcina. Może się zdarzyć i tak, że wiotkie gałązki ulegną złamaniu.
Polecamy zatem obserwację roślin w czasie zoztopów i w razie potrzeby strącanie z nich nadmiaru ciężkiego śniegu. Dzięki temu rośliny pozostaną w dobrej kondycji do wiosny.