Kiedy zbierać czosnek wiosenny?
24 lipca, 2023Ogławianie pomidorów – po co to się robi i czy trzeba?
20 sierpnia, 2023Jak uprawiać fasolę?
Podstawowe informacje o wymaganiach fasoli co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Fasola szparagowa ma różne terminy zbioru
Cenne warzywo, którym jest fasolka szparagowa zbiera się w różnych terminach, co wynika z dostępności na rynku odmian wczesnych i późniejszych, ale także od terminu siewu, który w zależności od odmiany może trwać do lipca. Zróżnicowany termin siewu np. co 10 dni pozwala cieszyć się bardzo długo plonem świeżych strąków, bo takie są najsmaczniejsze, ale to też sprawia, że poszczególne strąki w różnych terminach wchodzą w okres zbiorczy. Do tego dochodzi kolejny czynnik – strąki na roślinie nie dojrzewają jednocześnie – starsze są gotowe do zbioru, a te później wytworzone nadal się rozwijają. Nie ma zatem jednego terminu na zbiór fasolki, który można wskazać. Poszczególne strąki dojrzewają etapami, dlatego ich zbiory przeprowadza się zwykle co kilka dni do czasu zakończenia wegetacji przez rośliny.
Kupując nasiona fasolki szparagowej do siewu warto na opakowaniu sprawdzić bądź w opisie odmiany, kiedy poleca się ją siać i kiedy jest przewidywalny okres zbioru, który podaje się w miesiącach. Termin zbioru będzie też zależny od tego, czy fasolkę uprawia się w gruncie pod „chmurką” czy stosuje się osłony np. z folii bądź agrowłókniny, które mają przyśpieszyć zbiory.
Zwykle lipiec jest miesiącem „wysypu” szparagówki” w typowych ogrodach hobbystycznych, a zbiera się ją nawet do września, czasem października, jeżeli pogoda pozwala. Co poniektórzy uprawiając fasolkę szparagową w nieogrzewanych tunelach mają już pierwsze plony choćby końcem maja i w czerwcu.
Niekiedy podaje się, że decyzję o zbiorze fasolki szparagowej warto ustalać analizując długość strąków. Podaje się, że zbiera się je gdy mają 10-20 cm długości i zanim znajdujące się w nich nasiona zaczną grubieć. Trzeba mieć jednak na uwadze, że na rynku jest tak wiele odmian, zarówno o bardzo długich strąkach (np. fasola szparagowa tyczna) jak i króciutkich (do kilku centymetrów), że trzeba uważnie przeczytać jakie strąki rozwija wysiana przez nas odmiana, pamiętając, że na ich długość wpływają różne czynniki np. pogodowe czy uprawowe.
Najlepszym wyznacznikiem przydatności fasolki szparagowej do zbioru jest połączenie obserwacji jej wybarwiania się do koloru docelowego (są odmiany o strąkach zielonych, żółtych, różowych, fioletowych, ale także i w ciapki) z obserwacją czy na strąku zaczynają grubieć nasionka. Kiedy delikatnie się zaznaczają wypukłości nasion na strąku i czuć pod palcami wypukłości delikatne to jest ten czas. On oznacza, że nasionka są delikatne, miękkie, jasnozielonkawe a otaczający je miąższ jędrny. Taki strąk po naprężeniu go aż strzela i pęka na pół. Gdy jest gumowaty i. trudno go przełamać to albo była susza i miąższ jest suchy, albo już strąk przejrzał.
Najsmaczniejsze są te strąki, w których nasiona nie przerosły. Te nasionka powinny łatwo dać się zgnieść pod palcami i aż tryska z nich „sok”. Oczywiście nawet jeżeli przeoczymy termin zbioru i na strąkach są widoczne już duże nasionka, ale skórka jest nadal jędrna, to także się je, tyle, że taka fasolka już nie niesie tego najlepszego smaku jaki mogłaby.