
Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) – coraz groźniejszy szkodnik pomidorów w Polsce
23 lipca, 2023
Kiedy zbierać fasolkę szparagową?
26 lipca, 2023Czosnek sadzony wiosną - kiedy dojrzewa?
Odpowiedź na to pytanie zależy od tego jaką odmianę czosnku wiosennego uprawiamy. Jedne będą nieco wcześniejsze a inne nieco późniejsze, pomimo że sadzimy je w tym samym okresie zwykle od końca marca i w kwietniu. Im późniejsze sadzenie (np. maj) tym główki mniejsze z powodu słabszego ukorzenienia się ząbków. Wynika to z długości ich wegetacji, ale także i wpływu warunków pogodowych. Brak wody to jeden z kluczowych czynników skracających wegetację, który skutkuje zasychaniem blaszek liściowych.
Panuje taka zasada, że czosnek wiosenny jest gotowy do wyrywania z chwilą, gdy jego liście (a tych rozwija niewiele) w 50-60% już zżółkną i zaczynają zasychać w sposób naturalny. To doskonale widać – zwykle zasychają jako pierwsze górne liście, a potem dolne, zatem jak połowa rośliny już zasycha to jest ten czas. Dodatkowo można delikatnie rozsunąć glebę wokół główki sprawdzając jej stan.
Nie należy zwlekać z wyrywaniem czosnku do momentu całkowitego zaschnięcia blaszek liściowych. Może się wówczas zdarzyć, że skórka (łuski) pokrywające poszczególne ząbki ulegną rozluźnieniu wskutek zasychania i główka się rozpadnie. Poszczególne ząbki poodrywają się od siebie i trudno będzie je wykopać. Część pozostanie w glebie i może wykiełkować jesienią tego samego roku. Chcąc mieć zatem ładne główki do konsumpcji i przechowywania na krótszy bądź dłuższy czas, nie przeciągajmy obecności czosnku wiosennego na grządkach.
Warto dodać, że część odmian czosnku dojrzewa lipcu, a te późniejsze odmiany w sierpniu. Bardzo duży wpływ na dojrzewanie czosnku ma odmiana, temperatura, rodzaj gleby, dostęp do wody, ale i składników odżywczych. Czosnek przenawożony choćby azotem będzie dłużej utrzymywał zielone liście, ale zarazem będzie mizerny. Na glebie lekkiej, szybko przesuszającej się czosnek dojrzeje szybciej niż na glebie nieco cięższej. Nie ma zatem jednego terminu na wyrywanie czosnku z nasadzenia wiosennego, bo mamy różne warunki pogodowe w skali kraju. Może być i taka sytuacja, że termin zbioru czosnku zimowego (sadzony jesienią, zimujący w gruncie) zbiegnie się w czasie ze zbiorem wcześniejszych odmian czosnku sadzonego wiosną, na co może mieć wpływ pogoda np. susza.
Gdy zwykle daną odmianę zbieraliśmy w sierpniu, a nagle już w połowie lipca widzimy, że roślina straciła 70-90% liści to nie czekajmy ze zbiorem. To oznacza, że już wegetacja się zakończyła z jakiś powodów.