Jak uprawiać truskawki? – podstawowe informacje
29 marca, 2024Czosnek ozimy tworzy większe główki niż jary, bo ma więcej czasu na rozwój
O uprawie czosnku jarego i ozimego napisaliśmy obszerny artykuł, który jest dostępny TUTAJ.
Czosnek ozimy (czyli zimowy, jesienny, zimujący) zgodnie z zaleceniami podawanymi w różnych publikacjach sadzi się od drugiej połowy września do połowy października. W ostatnich jednak latach, gdy jest coraz cieplejsza jesień sadzenie tego warzywa celowo opóźnia się. Wykonuje się je zwykle od października do połowy listopada. Wcześniejsze sadzenie przypada w rejonach północnych, gdzie wegetacja szybciej się kończy i gdzie szybciej pojawiają się przymrozki, natomiast na południu kraju coraz częściej czosnek sadzi się dopiero w listopadzie, a są i takie sytuacje, że niektórzy ogrodnicy sadzą go nawet i w grudniu, gdy zima się nie pojawia na horyzoncie. Bardzo dużo zależy tu bowiem od przebiegu pogody.
Przy czosnku zimowym bardzo ważne jest to, że ząbki muszą mieć czas na ukorzenienie się przed nadejściem mrozów, na co potrzebują kilku tygodni. To pozwoli dobrze przezimować roślinie. Zbyt wczesne sadzenie sprawi, że nadmiernie rozwinięty czosnek będzie wrażliwy na niską temperaturę i jej wahania przez co może przemarznąć, a zbyt późne sadzenie może spowodować słabe przezimowanie na skutek zbyt słabego systemu korzeniowego.
Coraz później go sadzimy wskutek pogody
Z praktyki DIONP wynika, że w ostatnich latach na Podkarpaciu, gdzie jest cieplej, bez problemu czosnek ozimy można sadzić w połowie listopada, dzięki czemu do początku grudnia ząbki zdążą się ukorzenić. Na północy Polski część ogrodników sadzenie przeprowadza także dość późno bowiem pod koniec października. To pokazuje jak w ostatnich latach terminy zaczynają się przesuwać na skutek wydłużania się okresu wegetacyjnego.
Oczywiście nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby wykonać eksperyment i we własnym ogrodzie sadzić ząbki w różnych terminach i następnie w kolejnym roku sprawdzić jak się to warzywo zachowało – trzeba tylko zapisać, kiedy było sadzenie. To bardzo pomoże ustalić optymalny termin sadzenia w dobie nieprzewidywalnej pogody.
Na jaką głębokość sadzić? Jaki rozstaw?
Ząbki czosnku ozimego (zdrowe, bez uszkodzeń mechanicznych) na glebie lekkiej umieszczamy na głębokości do 8 cm. Na bardzo lekkiej glebie można zejść na głębokość do 9-10 cm. Na gliniastym podłożu sadzimy je na głębokości 6-7 cm.
Odstępy między ząbkami w rzędzie robimy co 6-10 cm. Jeżeli nasza odmiana tworzy duże główki to stosujemy szerszy rozstaw, a gdy mniejsze to mniejszy – warto poczytać opis każdej z odmian jakie sadzimy w ogrodzie. Odległość między rzędami to zwykle 15-30 cm, co także zależy od tego jak duże główki rosną.
Sadźmy tylko zdrowe ząbki
Kupujmy tylko zdrowe ząbki czosnku do sadzenia - bez pleśni, bez uszkodzeń mechanicznych. Ząbki muszą być jędrne - nie mogą byc wysuszone na wiór, z zapadniętymi tkankami. Nie obrywajmy tzw. łusek, które są naturalną wartwą ochronną przed patogenami. Możemy jak najbardziej ząbki czosnku zaprawić domowymi zaprawami np. z wykorzystaniem popiołu drzewnego, nadmanganianu potasu itp. Możemy użyć także do zaprawiania np. biostymulatory na bazie choćby ekstraktu z grejpfruta itp.