Jak zbudować domek dla jeża?
20 października, 2023Ekologiczny ogród? – konferencja „Ekologia w ogrodzie”
23 grudnia, 2023Warto dbać o pożyteczne owady i pajęczaki w ogrodzie
W walce z wieloma szkodnikami w ogrodzie pomagają nam nasi sprzymierzeńcy w postaci pożytecznych owadów i pajęczaków. Ich obecność w ogrodzie pozwala nam prowadzić go bardziej ekologicznie. Musimy jednak dbać o to, aby takie organizmy chętnie przebywały w naszym ogrodzie i do niego wracały.
Im bardziej naturalistyczny ogród, im mniej pielęgnowany tym większa szansa, że będzie on dobrym miejscem do życia dla pożytecznych gatunków. Im bardziej monokulturowy ogród, ubogi w bogactwo gatunkowe roślin, intensywnie pielęgnowany, w tym chroniony chemicznie, tym większa szansa, że nie będzie miejscem przyjaznym dla pożytecznych gatunków, które nie znajdą tu dobrych warunków dla rozwoju.
Jest wiele sposobów, aby dbać o pożyteczne gatunki w ogrodzie. Najprostszym z nich jest ekstensywny ogród, z wieloma kryjówkami w których mogą przebywać. Dla większości organizmów wystarczy sterta kamieni, gałęzi, desek, cegłówek, sterta liści itp. To surowce naturalne, w których znajdą miejsce do rozwoju, ukrycia się i zimowania. Choćby stare pnie drzew są dobrym miejscem do ochrony bioróżnorodności o czym piszemy TUTAJ.
Można także tworzyć dla nich spacjalne miejsca do rozwoju i zimowania. Tu najlepszym przykładem są typowe "hotele dla owadów" o których piszemy TUTAJ, ale równie przydatne są dla niektórych gatunków owadów i pajęczaków także bardzo proste, wręcz prymitywne konstrukcje. Jedną z nich może być doniczka ceramiczna (ewentualnie plastikowa) wypełniona materiałem roślinnym.
Jak zbudować domek dla biedronek?
Domek dla pożytecznych organizmów - prosta konstrukcja
Owadom i pajęczakom pożytecznym można pomóc budując im kryjówki na zimę
Jesień, zima i wczesna wiosna to trudny czas dla organizmów pożytecznych, dlatego wiele z nich migruje do naszych domów i mieszkań. Biedronka azjatycka, o której piszemy TUTAJ może robić to masowo, co powoduje, że media straszą nimi społeczeństwo, a tym samym przyczyniają się do reakcji obronnej niektórych osób w postaci ich zabijania (mogą ginąć i inne rodzime gatunki biedronek). To karygodne działanie mediów głównego nurtu, które żerują i zarabiają na straszeniu Polaków (klikalność straszących tytułów to tzw. clickbajt - forma manipulacji czytelnika by wymusić na nim pewne działanie - klikanie). DIONP wysoce neguje takie zachowanie i uważamy, że straszenie ludzi w taki sposób jest zaprzeczeniem dziennikarstwa !!!
Obok wspomnianych biedronek, w tym azjatyckiej do naszych domów bardzo chętnie migrują złotooki, bzygowate, skorki (zwane cęgoszami bądź szczypawkami), niektóre chrząszcze, wiele pająków, a także kosarze. Szukają cieplejszych miejsc do spoczynku zimowego. Niekiedy mogą wlatywać do naszych domów i mieszkań niektóre motyle, które także bedą chciały przezimować.
Aby wspomóc wymienione gatunki pożyteczne, zachęcamy Was do budowy prostych domków, w których będą one zimowały zamiast w naszych mieszkaniach. Obok tworzenia naturalnych siedlisk, warto także ustawiać domki dla owadów mniej lub bardziej zaawansowane konstrukcyjnie.
Nie zawsze trzeba tworzyć czy kupować wymyślne konstrukcje pod budowę schronienia. Najprostszym przykładem domku dla niektórych owadów i pajęczaków jest taki zrobiony ze zwykłej doniczki wypełnionej surowcami roślinnymi (liście, drobne gałązki, zaschnięta trawa, szyszki itd.). Taki domek można powiesić np. na drzewach, byle go dobrze zaczepić i wówczas mogą tam się ukryć np. biedronki, bzygi, złotooki, skorki, wiele pająków czy kosarze. Można również taki domek postawić na glebie i wówczas wewnątrz doniczki mogą znaleść miejsce do zimowania np. pożyteczne chrząszcze biegaczowate i kusakowate, skorki, niektóre pająki wolno biegające i inne organizmy - szukają schronienia na zimę - nie zabijaj ich !!!
Jak zrobić domki z doniczek pokazujemy na naszych filmach, tylko prosimy - róbcie je z tego, co znajdziecie w ogrodzie - nie dorzucajcie tam żadnego plastiku, folii, styropianu itd... to ma być naturalne schronienie.