Czosnek odmiany Jarus – wiosenny
5 listopada, 2023Jak uprawiać czosnek?
Podstawowe informacje o wymaganiach czosnku co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Czosnek wiosenny, w innych krajach zimujący
Czosnek Morado to odmiana wywodząca się z Hiszpanii, a jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu z j. hiszpańskiego oznacza purpurę.
Główki o regularnym kształcie są zwarte, pokryte białą łuską, składają się z pojedynczych ząbków różnych rozmiarów. Zwykle jest ich 10-12 w główce. Mają intensywny zapach i typowy czosnkowy smak. Ząbki pokryte są białą skórką z różowym lub różowofioletowym paskowaniem, która z czasem wysycha tworząc suchą „łuskę”. Liście są wąskie, ciemnozielone, wzniesione.
Odmiana Morado charakteryzuje się długim okresem trwałości po zbiorach, główki można przechowywać nawet do 12 miesięcy. Warto wiedzieć, że czosnek sadzony wiosną wytwarza mniejsze główki w porównaniu z czosnkiem sadzonym jesienią.
W Polsce czosnek Morado sprzedawany jest jako wiosenny z przeznaczeniem do sadzenia w okresie marzec-kwiecień, jednak na zagranicznych portalach znajdziecie informację, że można go uprawiać również jesienią na zbiór w kolejnym roku. Oczywiście samemu można przetestować, jak sobie poradzi zimując w gruncie, tak jak typowe czosnki sadzone jesienią. Niezależnie od terminu sadzenia zbiory przeprowadza się gdy 50-60% liści na roślinie zaschnie, co następuje zwykle w lipcu-sierpniu.
Roślina wymaga słonecznego stanowiska i żyznej oraz dostatecznie wilgotnej gleby. Czosnek ma duże wymagania wodne. Susza, szczególnie wiosną, prowadzi do tworzenia mniejszych główek, a tym samym zmniejszenia plonu.
Ząbki czosnku wykorzystuje się w kuchni najczęściej w celach przyprawowych i do aromatyzowania potraw, jednak jest to także cenna roślina lecznicza.