Czosnek odmiany Jarus – wiosenny
5 listopada, 2023Jak uprawiać czosnek?
Podstawowe informacje o wymaganiach czosnku co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Odmiana tradycyjna
Latowicki to czosnek przeznaczony do uprawy wiosennej. Charakteryzuje się wyjątkowo intensywnym aromatem i ostrym smakiem oraz długim okresem trwałości po zbiorach.
Główki są średniej wielkości, najczęściej o masie 45-60 g, mają nieregularny kształt i pokryte są kremowo-białą lub różowo-białą łuską. Składają się z pojedynczych ząbków różnej wielkości, których zwykle jest 8-12, a nawet więcej w sprzyjających warunkach. Ząbki mają intensywny zapach i typowy czosnkowy smak, okryte są biało-różową lub różowo-fioletową łuską z różowo-fioletowymi nieregularnymi paskami. Przy czym intensywność koloru fioletowego zależy od warunków uprawy. Liście są wąskie, ciemnozielone, wzniesione.
Czosnek wiosenny sadzi się w okresie marzec-kwiecień, zbiory przeprowadza się gdy 50-60% liści na roślinie zaschnie, co następuje zwykle w lipcu-sierpniu. Warto wiedzieć, że czosnek sadzony wiosną wytwarza mniejsze główki w porównaniu z tym sadzonym jesienią. Roślina wymaga słonecznego stanowiska i żyznej oraz dostatecznie wilgotnej gleby. Czosnek ma duże wymagania wodne - susza, szczególnie wiosną, prowadzi do tworzenia mniejszych główek, a tym samym zmniejszenia plonu.
Ząbki czosnku wykorzystuje się w kuchni najczęściej w celach przyprawowych i do aromatyzowania potraw, jednak jest to także cenna roślina lecznicza.
Czosnek latowicki wpisano na listę produktów tradycyjnych MRiRW w 2010 roku w woj. mazowieckim w kategorii Warzywa i owoce. Był uprawiany od czasów międzywojennych w Latowiczu na Mazowszu, a dzięki tamtejszym warunkom glebowo-klimatycznym cechuje się wysoką zawartością olejków lotnych, co sprawia że jest wyjątkowo aromatyczny. Uznano, że czosnek latowicki posiada pewne cechy morfologiczne charakterystyczne dla tego konkretnego regionu uprawy.