Brązowe plamy na owocu pomidora? – sucha zgnilizna wierzchołkowa
12 lipca, 2024Dlaczego borówka amerykańska zasycha? Dlaczego marszczą się owoce?
11 października, 2024Saletra wapniowa na suchą zgniliznę wierzchołkową owoców warzyw
Sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu to choroba fizjologiczna związana z niemożnością pobrania wapnia z gleby przez rośliny. Dzieje się to zwykle w okresach silnych stresów na jakie narażone są rośliny np. susza, bardzo wysokie temperatury, duże wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą, duże spadki temperatur, czy też choćby zalanie podłoża.
Sucha zgnilizna wierzchołkowa owocu jest spotykana na różnych warzywach, które uprawiamy w ogrodach, na balkonach itd. Najczęściej dotyka pomidory i paprykę, ale może być stwierdzana także na bakłażanach, cukinii, arbuzach, dyniach, melonach, ogórkach, patisonach i innych roslinach.
Ponieważ wapń bardzo słabo przemieszcza się w roślinie, to w miejscu jego niedoboru (owocu) powstają suche, wklęsłe plamy zwykle koloru ciemnobrązowego lub brunatnego. Jak sama nazwa choroby wskazuje - "sucha zgnilizna" - w miejscu pojawu tej zgnilizny nie dochodzi do wycieków soków, do gnicia tkanek - uszkodzona powierzchnia jest sucha.
Nie stosujmy środków ochrony roślin na suchą zgniliznę!
Sucha zgnilizna wierzchołkowa owoców nie jest wywoływana przez patogeny. Nie stosujmy zatem na nią żadnych środków grzybobójczych czy bakteriobójczych - one nic nie dadzą, a niepotrzebnie zastosujemy chemię na rośliny z których będziemy zjadać plony. Jest to choroba niedoborowa wapnia, dlatego musimy użyć odpowiedni nazwóz wapniowy aby pomóc roślinom.
Saletra wapniowa rozwiązaniem problemu
Gdy zauważymy na naszych roslinach pierwsze brązowe plamki na owocach warzyw, które świadczą o pojawie suchej zgnilizny wierzchołkowej to natychmiast reagujmy. Dzięki temu kolejne owoce, które roślina wytworzy uda się uratować. Jeżeli na owocach są już brązowe plamy, to nie da się ich cofnąć stosując nawóz wapniowy. Wapń (Ca) wpływa na podział i wzrost komórek stożka wzrostu. Ma także działanie stymulujące rozwój owoców, opóźnia starzenie się zielonych części roślin i ogranicza opadanie liści, usztywnia tkanki dzięki czemu rośliny są stabilniejsze.
Lepiej opryskać rośliny wapniem niż podsypywać rośliny
Wspomniano, że wapń słabo przemieszcza się w roślinie, dlatego idealnym rozwiązaniem jest jego podanie w konkretne miejsca. Dlatego opryskiwanie roślin roztworem wapnia jest o wiele skuteczniejsze niż podlewanie rośliny, czy też podsypywanie nawozami wapniowymi. Kluczowe jest to, aby każdy liść (w tym od spodu) i każdy owoc został opryskany roztworem wody wymieszanej z saletrą wapniową - to sprawi, że szybko ten składnik wniknie do rosliny i poprawi kondycję roślin. Szybciej zobaczymy też efekty.
Jak stworzyć roztwór saletry wapniowej?
Z chwilą stwierdzenia pierwszych objawów suchej zgnilizny warto kupić płynną lub sypką (do rozrabiania w wodzie) saletrę wapniową lub saletrę wapniowo-magnezową. Saletrę należy podawać w postaci opryskiwania roślin raz w tygodniu. Dobrze jest utrzymać opryskiwanie roślin tymi nawozami przez 2-3 tygodnie aby zobaczyć czy są efekty ich zastosowania.
Stężenie roztworu saletry wapniowej do opryskiwania roślin to 0,5-0,8% a to oznacza 5-8 gramów nawozu rozpuszczonego w 1 litrze letniej wody. Nie należy robić silniejszego. Lepiej zacząć od 5 gramów na 1 litr i co 7 dni opryskiwać warzywa wieczorem. Zmiany na już uszkodzonych owocach się nie cofną. Je należy zerwać bo mogą je opanować choroby grzybowe lub bakteryjne, które się potem przeniosą na inne owoce. Na rynku są gotowe nawozy oparte o saletrę wapniową do opryskiwania różnych warzyw, stąd warto je zakupić i dostosować się do zaleceń jakie na etykiecie podaje producent.
Nie pryskajmy roślin w dzień i w wysokich temperaturach!
Czytajmy etykiety na opakowaniach nawozów bo tam napisano w jakich warunkach są one najskuteczniejsze a zarazem bezpieczne dla roślin. Nie opryskujmy roślin saletrą wapniową w ciągu dnia, gdy świeci słońce, a także w wysokich temperaturach. Lepiej zabiegi zrobić wieczorami bądź nocą, ewentualnie wcześnie rano - wówczas aparaty szparkowe roślin są otwarte i wapń szybciej wnika do roslin, w tym unika się uszkodzeń posłonecznych. Najlepiej aby temperatury oscylowały koło 20-25 stopni Celsujsza. Nie opryskujmy roślin w trakcie upałów. Nigdy nie zawyżajmy dawek, bo możemy uszkodzić rośliny.