Jak uprawiać paprykę ostrą (chili)? – podstawowe informacje
10 stycznia, 2024Jak uprawiać kukurydzę? – podstawowe informacje
10 stycznia, 2024Szukasz ciekawych odmian papryki słodkiej?
Jeżeli zainteresowała Ciebie uprawa papryki czy to w gruncie, czy pod osłonami, bądź masz balkon lub taras, to może zainteresujesz się tymi odmianami, które jako DIONP uprawialiśmy we własnym ogrodzie? Kolekcję naszych odmian opisaliśmy TUTAJ.
Informacje ogólne
Papryka słodka w warunkach Polski jest rośliną jednoroczną z rodziny psiankowate. Jest to roślina ciepłolubna, której wymagania termiczne są wyższe niż u pomidora. Na rynku można spotkać odmiany karłowe oraz średnio rosnące. Wysokość roślin może zawierać się w przedziale od 20 do 80 cm. Są na rynku obecne odmiany karłowe z miniaturowymi owocami do uprawy bardziej doniczkowej, jak również odmiany wysokie, wielkoowocowe.
Odmiany wielkoowocowe zwykle prowadzi się przy palikach, czasem sznurkach, aby pod ciężarem owoców się nie przewracały. Korzeń może sięgać nawet do 90 cm w głąb gleby. Korzeń słabiej się regeneruje po uszkodzeniu aniżeli u pomidora.
Papryki to jedna z bardziej zróżnicowanych odmianowo grupy warzyw na świecie. Różnią się obok wysokości, kształtu liści, kwiatami, zwłaszcza kształtem i kolorem owoców, w tym ich smakiem. Bogactwo odmian prezentuje choćby strona DIONP.
Papryka jest rośliną samopylną, jednakże obecność owadów zapylających poprawia owocowanie i jakość plonu.
Termin siewu
Paprykę uprawia się z siewu własnego bądź z kupnej rozsady. Siewy własne pozwalają skorzystać z niesamowitej oferty odmian.
Siewy w warunkach domowych zwykle prowadzi się od marca do połowy kwietnia. Kto ma dobre warunki lokalowe to może sobie pozwolić na siewy w styczniu lub lutym (zwykle trzeba doświetlać takie rośliny z uwagi na krótki dzień). Papryka zwykle kiełkuje i wschodzi wolniej niż pomidor, ale proces ten można przyśpieszyć poprzez podkiełkowanie nasionek na wilgotnej bibule w ciepłym i jasnym miejscu.
Jeżeli kupuje się gotową rozsadę, to należy pamiętać, że przenosi się ją do gruntu po minięciu ryzyka przymrozków. To samo dotyczy własnej rozsady.
Praktycznie nie praktykuje się siewów papryk wprost do gruntu.
Papryka jest wrażliwa na chłody a mróz ją niszczy. Przy tworzeniu rozsady wystarczająca jest domowa temperatura, czyli 20-22oC. Można temperaturę ponieść do 24-26oC na etapie siewu i wschodów poprzez okrywanie tacy siewnej folią bądź siewu w mini-szklarenkach.
Głębokość siewu i rozstaw siewek
Tworząc rozsadę można nasionka wysiać rzutowo lub punktowo do żyznej gleby. Ponieważ nasionka są dość duże to lepiej zastosować siew punktowy, dzięki czemu siewki nie będą ze sobą szybko konkurowały. Siew na głębokość 0,5-1,0 cm. Rozstaw pomiędzy nasionkami przy siewie punktowym najlepiej 3-4 cm. Można także wysiewać nasionka pojedynczo do doniczek i nie trzeba wówczas pikować roślin.
Tworząc rozsadę papryki zwykle zachodzi konieczność pikowania (przesadzania) małych roślinek. Przeprowadza się to zwykle w czasie, gdy mają rozwinięte 2-3 liście właściwe. W nowej doniczce roślinki należy posadzić na tej samej głębokości co rosły na tacy siewnej – papryka nie lubi zbytniego przysypywania jej łodygi glebą, co może skutkować jej gniciem. Jedne odmiany dadzą sobie radę z przysypaniem większej części łodygi, ale te wrażliwsze mogą ucierpieć.
Termin sadzenia sadzonek i rozstaw roślin
Paprykę sadzi się w gruncie po minięciu ryzyka przymrozków. Dotyczy to także uprawy w nieogrzewanych tunelach i szklarniach. Zazwyczaj sadzenie rozsady odbywa się po połowie maja (Zimna Zośka, Zimni Ogrodnicy), ale są sytuacje, że chłodny maj wymusza sadzenie roślin dopiero pod koniec maja lub na początku czerwca. Są i takie lata, że wiosna jest bardzo ciepła i sadzenie odbywa się na początku maja. W ogrzewanych osłonach sadzenie rozsady można zacząć nawet od kwietnia bądź wcześniej, jeżeli dodatkowo można zastosować doświetlanie roślin specjalnymi lampami.
Bezwzględnie należy pamiętać o hartowaniu roślin tak z uprawy własnej bądź kupnej rozsady. Hartowanie powinno trwać kilka dni i polega na przyzwyczajeniu roślin do warunków panujących na zewnątrz budynku.
Rozstaw pomiędzy roślinami zależy od intensywności wzrostu danej odmiany. Rozstaw zwykle podaje hodowca na opakowaniach nasion. Niektóre odmiany nisko rosnące sadzi się w rozstawie w rzędzie co 25-40 cm, a odległość między rzędami wynosi zwykle 30-50 cm. Odmiany bujne wymagają więcej przestrzeni zatem sadzi się je w odległości co 40-50 cm w rzędzie, a odległość kolejnego rzędu to 50-60 cm.
Należy zawsze rozstaw roślin tak przewidzieć, aby rośliny nie były zbyt zagęszczone, co utrudnia przepływ powietrza i zaciemnia owoce, które wolniej dojrzewają i mogą zawierać mniej słodyczy (cukry powstają dzięki promieniowaniu słonecznemu).
Stanowisko uprawy
Papryka słodka to roślina wybitnie ciepłolubna. Wymaga więcej ciepła niż pomidor i na chłód szybciej reaguje stresem. Przymrozek ją niszczy. Można ją uprawiać i w gruncie, i pod osłonami (w tym na parapetach, balkonach i tarasach), przy czym w tunelach i szklarniach zwykle szybciej i obficiej owocuje, zwłaszcza w lata chłodne.
Na etapie siewów, wschodów i tworzenia sadzonki, a potem po wsadzeniu roślin do gruntu warunkiem koniecznym jest zapewnienie roślinom ciepłego i słonecznego miejsca. Światło jest konieczne do prawidłowego wzrostu roślin. Najlepiej, aby stanowisko było także osłonięte od silnych wiatrów, gdyż papryka nie lubi silnych przewiewów.
Papryka poradzi sobie na różnej glebie, ale najlepsza jest próchniczna, żyzna (np. kompostowa, ziemia ogrodnicza), zasobna w składniki odżywcze i wodę. Dobrze rośliny rosną także na glebie gliniasto-piaszczystej. Na glebach piaskowych bardzo często pojawia się problem braku wody, zatem wówczas trzeba pilnować podlewania. Niedobór wody poważnie wpływa na spadek kwitnienia i plonowania papryki. Odczyn gleby pod paprykę to zwykle pH 6,0-7,2.
Nawożenie
Papryka dobrze reaguje na nawożenie. Jeżeli jest uprawiana w żyznej glebie da sobie radę, ale zazwyczaj trzeba ją wspomóc czy to nawozami organicznymi, czy mineralnymi. Zazwyczaj używa się nawozów wieloskładnikowych. Niekiedy nawozi się nawozem płynnym rozsadę w warunkach domowych (zwłaszcza przy wczesnych siewach). Zwykle jednak nawożenie zaczyna się dopiero po wsadzeniu roślin do gruntu. Papryka dobrze rośnie w pierwszym roku po oborniku. Można także stosować na etapie sadzenia sadzonek nawozy wolnodziałające przez kilka miesięcy. W okresie kwitnienia i dojrzewania owoców nie można zapominać o nawozach zasobnych w potas i fosfor. Zwykle nawozy podaje się pod korzeń, jednak rozwija się rynek podawania składników odżywczych poprzez opryskiwanie roślin. Papryka na słabszych stanowiskach zwykle wymaga regularnego nawożenia co 2-3 tygodnie, w szczególności jak uprawiana jest w donicach.
Zabiegi pielęgnacyjne
Papryka słodka wymaga regularnego podlewania oraz pilnowania nawożenia. Podlewając rośliny zimną wodą można doprowadzić do opadania zawiązków owoców. Na początku uprawy w gruncie, gdy pojawiają się dni z silnym promieniowaniem słonecznym niekiedy stosuje się okresowe cieniowanie sadzonek.
Podczas uprawy w gruncie niekiedy obrywa się dolne liście dotykające gleby, a także te, które wykazują pierwsze objawy chorobowe. Na bieżąco przywiązuje się rośliny do palików lub sznurków. Niekiedy, gdy rośliny mają bardzo bujne ulistnienie można oberwać część liści wokół owoców, aby słońce je lepiej doświetliło.
Przy odmianach wysokorosnących, o silnym ciągłym wzroście pod koniec lata lub w lecie dokonuje się ich ogławiania (usuwania stożka pędu głównego), aby roślina lepiej odżywiała owoce a nie wytwarzała kolejne pędy, kwiaty i zawiązki owoców. Niekiedy pozostawia się 7-10 owoców na roślinie i pozostałe pędy się wycina, aby roślina nie tworzyła nowych.
Na bieżąco sprawdza się czy na roślinach nie ma chorób i szkodników. Ochrona roślin często jest potrzebna jak pojawiają się zagrożenia w dużym nasileniu.