Miechunka peruwiańska czyli rodzynek brazylijski – uprawa w ogrodzie
5 lutego, 2022Ogórek Poona Kheera czyli ogórek siatkowy, ogórek indyjski, ogórek brązowy
17 lipca, 2022Ogórek z omszoną skórką
Ogórek melonowy (Cucumis flexuosus var. adzur) to pokrewna roślina z rodziny dyniowatych, której bliżej jednak do melona niz typowego ogórka. Wywodzi się z Indii i Pakistanu.
Jest to bardzo popularna roślina w krajach śródziemnomorskich oraz w Azji i USA. Roślina ta była po raz pierwszy uprawiana w XV wieku w zachodniej Azji, od Armenii i Turcji na południe wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego po Egipt. Na rynku jest wiele odmian, ale chyba w Polsce taką najbardziej znaną jest Carosello Barese. Ogórki melonowe mogą być bardziej pękate lub wydłużone.
Ogórek melonowy rośnie podobnie jak ogórki tworząc rozłogi, jednakże wskazuje się, że lepiej traktować go jako roślinę pnącą. Kwitnie na żółto i tworzy jasnozielone, żebrowane podłużnie owoce. Cechą charakterystyczną jest duża ilość drobnych, delikatnych włosków na owocach. Są one zatem omszone. Młode ogórki tuż po zawiązaniu się mogą być bardzo "kudłate". Ogórek melonowy smakiem przypomina mieszankę ogórka z melonem. Miąższ jest bardziej zwarty niż u typowych ogórków. Ma także komorę nasienną. Najlepiej smakują młodociane ogórki. Idealne są na świeżo oraz do sałatek.
Wymagania
Ogórek melonowy nadaje się do uprawy w gruncie, pod osłonami, jak również do pojemników na balkonach i tarasach. Preferuje stanowiska ciepłe, słoneczne, osłonięte. Gleba musi być żyzna i przepuszczalna. Musi być zasobna w składniki pokarmowe, gdyż ogórek ma duże zapotrzebowanie na pokarm. Najlepsze pH gleby jest w granicach 6,0-7,3, choć jest to roślina dość tolerancyjna pod tym kątem.
Bezwzględne jest regularne nawadnianie, które buduje plon, ale także wpływa na smak owoców. Przesuszenie szkodzi roślinie, w tym owoce mogą gorzknieć. Na glebach lekkich lub w ogrodach, w których jest problem z systematycznym podlewaniem ogórków warto rozważyć opcję ich wsadzania w glebie z dodatkiem hydrożelu, który magazynuje wilgoć.
Zwykle uprawiany jest jako roślina pnąca, dzięki czemu owoce nie przylegają do gleby i się nie przebarwiają. Liście podobne są do tradycyjnego ogórka, podobnie jak kwiaty. Osobiście polecamy zbierać młode owoce mające do 10 cm. Są wówczas jędrne i smaczne. Dobrze się prezentują w połączeniu z tradycyjnym zielonym ogórkiem.
Uprawa
Uprawa jest podobna jak przy siewie „tradycyjnego” ogórka. Nasiona ogórka melonowego można wysiewać nasiona wprost do gruntu, ale dobrze jest też stworzyć sobie rozsadę, która przyśspieszy termin pojawu owoców. Przy uprawie w gruncie siewy wykonuje się po połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Gdy wiosna jest chłodna, to poleca się okrywać miejsca uprawy agrowłókniną. W celu wydłużenia okresu zbioru owoców warto iść dwutorowo: stworzyć rozsadę a także wykonać siew bezpośrednio do gleby.
Tworząc rozsadę, ogórki wysiewa się zwykle od połowy kwietnia do pojedynczych doniczek po 1-3 nasiona, w których będą rosły. Gdy wykiełkują, jedną siewkę można usunąć. Siew wykonuje się na głębokość 1,5-2 cm. Ogórków się nie pikuje, tak jak i innych dyniowatych - nie lubią tego i rośnie ryzyko zamarcia siewki. Rozsadę tworzy się w miejscu widnym, najlepiej na parapecie okiennym nasłonecznionym, a wsadza w grunt od drugiej połowy maja, gdy mija ryzyko przymrozków. Bezwzględnie rozsadę należy zahartować przed wysadzeniem na zewnątrz. Po co się to robi? - TUTAJ jest odpowiedź.
Siew do gruntu wykonuje się od połowy maja do połowy czerwca. Można wysiewać je w odstępach czasowych co 7-14 dni, co wydłuży okres dojrzewania owoców. Poleca się wysiewać po 1-2 nasiona. Zalecana rozstawa to 15 cm x 80-120 cm.
Bardzo dobrze jest zastosować izolację od tradycyjnych ogórków, dyni, cukini i melonów, co ograniczy pojaw chorób i szkodników dyniowatych. Nie uprawiajmy dyniowatych w monokulturach.
Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne w uprawie tego warzywa to odpowiednie, regularne nawadnianie i nawożenie. Podlewamy tak, aby ziemia była stale lekko wilgotna, ale nie mokra, szczególnie w okresie kwitnienia oraz wzrostu owoców. Zbyt mała ilość wody może spowodować gorzknienie owoców i spadek plonu. Aby ograniczyć konieczność podlewania stosujemy hydrożel pod rośliny już na etapie przesadzania rozsady na miejsce stałe. Nawozimy regularnie, co 2-3 tygodnie nawozami organicznymi lub wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi przeznaczonymi do warzyw.
Warto pędy prowadzić na podporach, tak aby owoce nie dotykały gleby.
Uwaga na zagrożenia
Ogórki są często porażane przez choroby, pojawiają się także szkodniki. W sprzyjających warunkach może wystąpić np. zgorzel siewek, mączniak rzekomy lub bakteryjna kanciasta plamistość ogórka. Szkodniki występujące w uprawie ogórka to głównie przędziorki, mszyce, ślimaki.