Owocowe mumie – czy są groźne?
2 kwietnia, 2020Wyszukiwarka środków ochrony roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
5 kwietnia, 2020Nicienie - groźne szkodniki roślin
Nicienie to zwierzęta niewielkich rozmiarów, które zasiedlają głównie środowisko glebowe ale nie tylko - mogą występować również na roślinach. Odgrywają ogromną rolę w przyrodzie w obiegu materii i przepływie energii w przyrodzie. Niewielka część z nich to nicienie patogeniczne dla roślin czyli szkodniki. Mogą powodować różne uszkodzenia tkanek roślin, w tym mogą zmniejsza wysokość i jakość plonów. Niektóre nicienie są dużym zagrożeniem dla rolników i ogrodników niszcząc ich plony, ale są w przyrodzie nicienie, które stanowią zagrożenie dla większych obszarów - choćby kwarantannowy nicień - węgorek sosnowiec (Bursaphelenchus xylophilus), który niszczy drzewostany leśne. Gdyby pojawił się w Polsce czekają nas trudne lata.
Nicienie to jeszcze mało znana grupa szkodników dla Działkowców i Ogrodników Przydomowych, dlatego Działka i Ogród Naszą Pasją chce to zmienić. Udaliśmy się do Skierniewic do firmy NEF Science, której założycielem jest dr Aneta Chałańska - jeden z nielicznych w Polsce nematologów (specjalistów od nicieni), aby nam opowiedziała o tych zwierzętach. Zapraszamy do obejrzenia trzech odcinków z naszego spotkania.
Nicienie - groźne szkodniki roślin - część 1
Nicienie (Nematoda) to groźne szkodniki roślin. Często nawet nie wiemy o ich obecności, gdyż tylko specjalistyczne laboratoria są w stanie je wykryć i poprawnie zidentyfikować. Jako ogrodnicy możemy się jedynie domyślać o ich obecności na grządkach patrząc w jaki sposób uprawiane przez nas rośliny są uszkadzane. Jak się jednak dowiecie często uszkodzenia przez nie powodowane można pomylić z chorobami grzybowymi.
W części pierwszej filmu dr Aneta Chałańska przybliża nam zagadnienia związane z nicieniami, ich wyglądem, rozwojem i szkodliwością dla roślin.
Nicienie - groźne szkodniki roślin - część 1
Nicienie - groźne szkodniki roślin - część 2
Nicienie - groźne szkodniki roślin - część 2
Zapraszamy do obejrzenia drugiej części wywiadu DIONP z dr Anetą Chałańską - w tym odcinku poruszany jest temat przebiegu analizy nematologicznej, jak ma wyglądać próbka badawcza, a także czy wszystkie nicienie są szkodliwe.
Nicienie - groźne szkodniki roślin - część 3
W ostatniej (trzeciej) części wywiadu z dr Anetą Chałańską z NEF Science poruszany jest temat ochrony roślin przed nicieniami. Są trudne w zwalczaniu, dlatego profilaktyka jest tu podstawą.