
Biedronka azjatycka – czy ją zabijać?
11 listopada, 2024
Spleśniałe cebulki, bulwy i kłącza? – nie kupuj i nie sadź takich
18 listopada, 2024Cebula ozima z dymki
Cebula uprawiana z dymki ozimej ma mniejsze wymagania cieplne niż dymka sadzona wiosną. Sadzenie dymki ozimej jest o wiele prostsze niż siewy odmian zimujących. Tego typu cebule tuż po posadzeniu znoszą krótkotrwałe mrozy dochodzące nawet do –15°C. Dopiero starsze cebule w okresie wiosennym mogą być uszkadzane przez przymrozki.
Przy uprawie dymki ozimej trzeba sprawdzić jaką odmianę się kupiło i co producent zaleca. Dlaczego tak? Otóż jedne zalecenia mówią, że dymkę odmian ozimych cebuli powinno się wysadzać we wrześniu lub październiku. Z kolei jeszcze inni producenci materiału roślinnego zalecają sadzenie ich dymki ozimej późną jesienią, czyli w listopadzie a nawet na początku grudnia.
DIONP dymkę ozimą zwykle wysadza na swoich grządkach w listopadzie – raz jest to pierwsza, a innym razem druga połowa tego miesiąca.
Przy uprawie cebuli ozimej nawet profesjonaliści wskazują na ryzyko strat związanych z zimowaniem roślin. Ostatnie lata to bardzo ciepłe jesienie, a także niemal bezmroźne zimy zatem chodzi o to, żeby nie nastąpił zbyt intensywny rozwój takiej dymki ozimej. Ma ona w czasie jesieni dobrze się ukorzenić, a kontynuację rozwoju będzie odbywała dopiero w kolejnym roku. Jeżeli jesienią bądź w zimie pojawi się szczypior ponad powierzchmnią gleby, to nadejście przymrozku go zniszczy. Dymka ozima nie powinna wypuścić szczypioru przed zimowym spoczynkiem.
Gdy wiosna jest chłodna to można miejsce wysadzania dymki okryć agrowłókniną, co przyśpieszy rozwój roślin.
Gdy zapowiadana jest zima mroźna i bezśnieżna to stanowisko z wysadzoną dymką ozimą można okryć agrowłókniną. Nie można jednak osłonami doprowadzić do przegrzania gleby w dobie zmiennej pogody w zimie co wprowadzi rośliny w aktywny wzrost.
Wskazuje się, że przy uprawie cebuli z dymki ozimej lepiej wysadzać cebulki większe niż drobniejsze, bo warunkują lepsze zimowanie.
Przy sadzeniu cebuli z dymki ozimej umieszcza się ją pod ziemią na głębokość 4-5 cm, a więc głębiej niż przy sadzeniu dymki wiosennej. Na powierzchni gleby zatem nie widać cebul. Miejsce zakopania cebulek trzeba dokładnie ugnieść.
Przy uprawie cebuli z dymki wiosennej i ozimej zwykle stosuje się ten sam rozstaw. Chcąc mieć większe cebule trzeba zwiększyć dystans pomiędzy roślinami. W rzędzie zatem dymkę wysadza się co 6-8 cm lub niekiedy (przy odmianach tworzących duże cebule) nawet co 9-10 cm. Rozstaw pomiędzy rzędami to zwykle 20-30 cm.