Komosa rózgowa (strawberry sticks) – uprawa w ogrodzie
23 lipca, 2022Kard (karczoch hiszpański) odmiany Bianco avorio – jadalne łodygi
30 stycznia, 2023Zjadamy niedojrzały kwiatostan
Karczoch odmiany Vert de Provence to roślina wieloletnia, plenna, którą można uprawiać jako jednoroczną. Rośliny są rozłożyste, osiągają do 100-150 cm wysokości, mają duże, zielone liście o mocno ząbkowanych brzegach, które pokryte są drobnymi włoskami. Wytwarzają duże i kuliste pąki kwiatowe, kwitną na fioletowo.
Karczochy uprawia się z rozsady przygotowywanej w okresie od lutego do kwietnia. Pierwsze siewki pojawiają się po ok. 2-3 tygodniach. Na miejsce stałe młode rośliny przenosi się w drugiej połowie maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. W zależności od terminu siewu i warunków uprawy, kwiatostany pojawiają się już w pierwszym roku (od września) lub od drugiego roku, wtedy kwitnienie rozpoczyna się wcześniej – w lipcu. Zdarza się, że rośliny nie przetrzymują zimy, gdy ta jest bardzo mroźna, dlatego zaleca się ich okrywanie, szczególnie jeżeli planowana jest kilkuletnia uprawa (zwykle 3-4-letnia).
Częścią użytkową karczocha jest niedojrzały kwiatostan w kształcie kuli, który ścina się z krótkim fragmentem łodygi, gdy osiągnie ok. 7-10 cm średnicy oraz gdy grube, łuskowate liście okrywowe są jeszcze mocno zaciśnięte. Po usunięciu zewnętrznych twardych łusek i obróbce termicznej (gotowanie, zapiekanie) zjada się serce kwiatostanu wraz z mięsistym dnem jako samodzielne danie, dodatek do sałatki lub obiadu.
Karczochy to rośliny uprawiane jako warzywo, w celu pozyskania mięsistych kwiatostanów, jako roślinę zielarską – dla liści lub jako rośliny ozdobne, dla dużych, fioletowych kwiatów i interesującego wyglądu. Bogate w nektar kwiaty są szczególnie atrakcyjne dla pszczół, bzygów, motyli i trzmieli. Odmiana Vert de Provence nadaje się do uprawy w gruncie oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach. Preferuje słoneczne stanowisko i przepuszczalne, żyzne podłoże.