Kiedy przycinać trawy ozdobne?
19 marca, 2023Jak hartować rośliny? Dlaczego to takie ważne?
24 kwietnia, 2023Jeżyna bezkolcowa powinna być przycinana
Jeżyna bezkolcowa to roślina wieloletnia. Trzeba jednak wiedzieć, że na rynku są odmiany, które owocują na pędach dwuletnich, ale spotkamy także i takie (np. odmiana Reuben, Prime-Ark 45), które owocują na pędach jednorocznych. Trzeba czytać opis odmiany, którą kupujemy, aby wiedzieć jak ją pielęgnować.
Jeżyna ma tendencję do szybkiego rozrostu. Potrafi szybko opanować stanowisko poprzez odrosty boczne, w tym samoukorzenianie się pędów pokładających się na glebie. Tworzy się wówczas prawdziwy busz. Im gęstszy tworzy się krzew, im więcej pędów, im większe zacienienie, tym mniejsze owoce, tym słabiej dojrzewają, w tym mogą gorzej smakować. Roślina ta wymaga zatem cięcia, aby utrzymać ją w dobrej kondycji.
Jak wiadomo po zakupie sadzonek jeżyny dokonuje się cięcia stymulującego rozrost krzewu. Takie cięcie wykonuje się zwykle na wysokości 30 cm.
Wstępne cięcie krzewów plonujących na pędach dwuletnich przeprowadza się latem i polega ono na przycięciu pędów mających ponad 1,5 metra długości, co pobudzi je do rozkrzewiania się. Gdy mamy do czynienia z odmianą owocującą na tegorocznych pędach to sprawa jest prosta – po zbiorze plonu się je wycina tuż przy glebie. Tu jednak kolejna uwaga – na rynku można spotkać odmiany owocujące na jedno i dwuletnich pędach. Warto więc poczytać jaką kupiliśmy.
Kolejne cięcie odmian owocujących na pędach dwuletnich przeprowadza się zwykle w marcu kolejnego roku, zanim mocno ruszy wegetacja. W tym czasie dobrze jest widać pędy owoconośne z poprzedniego sezonu na których niekiedy pozostają martwe, zasuszone owoce. To już nam daje informacje, że był to pęd dwuletni, który zasycha. Takie pędy się wycina tuż przy karpie korzeniowej. Usuwa się każdy zaschły pęd na roślinie. Dodatkowo cięcie marcowe pozwala od razu usunąć te pędy, które wykazują objawy przemarznięcia.
Dodatkowo, w trakcie wiosennego cięcia należy usunąć wszelkie wątłe, małe pędy jakie wyrastają od dołu, w tym rozkrzewiające się. Należy pozostawić tylko pędy silne i najlepiej tylko kilka sztuk z danej karpy korzeniowej. Zwykle pozostawia się 4-6 pędów, a resztę usuwa. Jeżyna bezkolcowa potrafi tworzyć pędy mierzące do kilku metrów. W tym czasie warto je przyciąć na 1,5-1,7 m długości. Pędy boczne skraca się do 30-40 cm. Czasami zabieg cięcia wygląda drastycznie, ale ma to pomóc roślinie w owocowaniu. Dzięki temu zabiegowi wzrost rośliny pójdzie w kierunku wytwarzania pędów owoconośnych.