
Dynia odmiany Essex – dynia brodawkowa rodem z Ameryki
30 grudnia, 2024
Opryskiwacz elektryczny w ogrodzie – testowaliśmy model plecakowy
31 grudnia, 2024Jak uprawiać dynie?
Podstawowe informacje o wymaganiach dyni co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Dynia o medialnej historii
Dynia Gete Okosomin wywodzi się z Ameryki. Wokół tej odmiany narosło nieco mitów o czym piszą amerykańskie strony zajmujące się odmianami. Pisze się o tej dyni, że jest to odmiana starożytna tzw. dynia 800-letnia. Wynika to z tego, że podano, że jej nasiona znaleziono w 2008 roku w glinianym garnku podczas wykopalisk archeologicznych na ziemi plemienia Menominee w Wisconsin. Okazało się, że owszem jest to dynia uprawiana od pokoleń przez rdzenne ludy, ale nie jest to starożytna odmiana.
Prawdą jest, że dynię tą pozyskano od rdzennych społeczności. Była ona uprawiana przez stulecia. Dbano o czystość jej nasion, aby się nie krzyżowała. Z rąk do rąk ta odmiana przechodziła, ale jej nazwa została nadana niedawno. Nasiona pojawiły się na rynku nasiennym po 2014 roku.
Okres wegetacji tej odmiany to 105-115 dni, a więc jest to w polskich warunkach odmiana późna. Nie wszędzie zatem osiągnie docelową wielkość. W naszej uprawie okazało się, że sezon wegetacyjny był zbyt krótki a pogoda niekorzystna aby osiągnąć docelowy rozmiar owoców.
Dynia ta tworzy długie owoce na kształt „banana”. Podaje się, że może osiągać długość do 60-90 cm. W uprawie DIONP odmiana ta nie przekroczyła 50 cm, ale trzeba zaznaczyć, że uprawę dotknęła silna susza. W pełni wyrosłe owoce mogą mieć do 8 kg wagi. Najcięższy owoc w naszej uprawie ważył około 4 kg.
Jest to odmiana atrakcyjna wizualnie. Ma intensywny pomarańczowy kolor z jaśniejszymi paskami. Miąższ jest pomarańczowy. Odmiana ta niestety łatwo się przepyla z innymi dyniami rosnącymi w pobliżu, co nam się przytrafiło. Najlepiej byłoby ją uprawiać w izolacji od innych dyń. Jest to smaczna odmiana do szerokiego wykorzystania w kuchni.