Własna rozsada warzyw i kwiatów – dlaczego warto?
25 maja, 2020Kompetencje i uczciwość sprzedawców sadzonek roślin
31 maja, 2020Drewniana skrzynka na owoce lub warzywa niejedno ma zastosowanie
Drewniane skrzynki na owoce i warzywa są znane głównie z upraw sadowniczych ale i warzywnych, gdzie służą do zbierania i magazynowania plonów. Zwykle są w 100% naturalne, gdyż robione z drewna nieimpregnowanego żadnym środkiem chemicznym.
Skrzynki na owoce przestały jednak już tylko kojarzyć się przechowywaniem płodów rolnych, gdyż coraz częściej tworzy się z nich choćby meble do mieszkań i ogrodów (krzesła, stoliki, szafki, półki) ale również można je zamieniać choćby w donice.
Używane skrzynki można kupić za grosze od sadowników, ale są na rynku dostępne nowiutkie. Nie ma jednak większej frajdy, niż samodzielne przemienienie zużytego przedmiotu w coś nowego. Zachęcamy do takiej zabawy, gdyż można dać im nowe życie i nowe funkcje.
Osobiście ze starych skrzynek na jabłka, które kupiliśmy za grosze od sadowników zrobiliśmy donice na nasz balkon.
Doniczka ze skrzynki na owoce
Skrzynka naturalna lub kolorowa
Miłośnicy naturalnego wyglądu kupując skrzynki mają niemal gotowy produkt. Drewno nie wychodzi z mody, stąd też bez zbędnej pracy można mieć od razu przedmiot, który można zastosować. Dotyczy to zwłaszcza zakupu nowych skrzynek drewnianych. Kto jednak kupuje te używane, to powinien choćby za pomocą papieru ściernego usunąć z poszczególnych drewienek zanieczyszczenia.
Każdą skrzynkę można także pomalować - albo różnymi bejcami do drewna, albo farbami. Obecnie modne stają się wyraziste kolory np. białe, czerwone, błękitne itd. Coraz częściej stosuje się przecieranie farb ukazujące fragmenty drewna.
Zabezpieczenie wnętrza skrzynki
Celem ograniczenia wysypywania się ziemi ze skrzynki, a także wody z cząstkami gleby, wnętrze skrzynki na owoce wykłada się różnymi materiałami. Zwykle jest to folia ogrodnicza, ale także choćby gruba agrotkanina, worek jutowy, czy też worek PCV. To ważne na balkonach w bliku, aby zawartość donicy nie przelewała się na niższe balkony, co może zbrudzić sąsiadom choćby prawnie.
Czym wypełnić skrzynkę?
Jeżeli w skrzynkach będą uprawiane rośliny ozdobne i warzywne to wypełnia się je zwykłą, uniwersalną ziemią ogrodniczą. Jeżeli będą uprawiane rośliny kwaśnolubne, to lepiej od razu użyć kwaśny torf. należy unikać uprawiania w jednej skrzynce roślin preferujących niższe pH z tymi lubiącymi glebę obojętną lub bardziej zasadową.
Na etapie wypełniania doniczki nie należy zapomnieć o jej odwodnieniu. Można na spodzie skrzynki zrobić otwory, aby nadmiar wody wypływał od dołu, ale żeby na balkonie ta woda nie wyciekła piętro niżej, to poleca się ustawianie skrzynek na podstawkach zbierających nadmiar wody. na dole skrzynki poleca się zrobić kilkucentymetrowy drenaż np. z kamyków polnych, zeolitu, keramzytu, tłucznia. Taki drenaż dobrze odsączy nadmiar wody, a zarazem będzie sprzyjał obecności powietrza w glebie, które jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania systemu korzeniowego.
Coraz większym problemem jest susza. Na balkonach łatwiej dbać o rośliny, niemniej warto przed posadzeniem lub posianiem roślin wymieszać glebę np. z wermikulitem, drobnym zeolitem, perlitem lub hydrożelem. Materiały te będą kumulować wodę i w okresach ograniczonego podlewania oddawać ją roślinom. To dobre rozwiązanie jak się np. wyjeżdża na kilka dni.
Ustawianie skrzynki na nóżkach
Jeżeli skrzynka leży bezpośrednio na płytkach lub na trawie/glebie to jej spód pod wpływem wilgoci może szybciej ulegać zgniciu, dlatego dobrze jest ustawić skrzynki na małych nóżkach, co będzie powodowało opływanie powietrza pod spodem i osuszanie desek.
Warto dać ściółkę
Jeżeli w skrzynkach planuje się uprawę warzyw i roślin jagodowych np. truskawek, to dobrze jest wierzch skrzynki wypełnić drobno pociętą słomą zbożową. To naturalna ściółka chroniąca przed utratą wilgoci, ale także ogranicza brudzenie się owoców/liści po silnym podlewaniu lub intensywnym deszczu.