Fiołek rogaty (bratek rogaty) – uprawa i pielęgnacja
3 kwietnia, 2020Jeżówka i rudbekia – cechy wspólne i różnice
11 maja, 2020Roślinne rzeźby w przestrzeni publicznej i prywatnym ogrodzie
Topiary to nic innego jak roślinne rzeźby, które powstają albo poprzez odpowiednie cięcie albo sadzenie roślin, tak aby przypominały różne motywy np. zwierzęce. Coraz częściej tworzy się przestrzenne topiary (3D) za pomocą konstrukcji stalowych bądź plastikowych, które nadają odpowiedni kształt rzeźbie. Kto ma talent sam może je stworzyć lub prościej jest je kupić. Wypełnia się całość ziemią ogrodniczą i obsadza roślinami, które sobie poradzą w takiej strukturze przestrzennej. Nie można zapominać o podlewaniu całości, choć coraz częściej mocuje się systemy nawadniania.
Konstrukcję zwykle obsadza się rojnikami, begonią stale kwitnącą, rozchodnikami, szarłatami, kocankami, rogownicą kutnerowatą, trzmieliną, lobelią, peperomią, bratkami, lobelią, żurawkami, iresine, barwinkiem, lobelią i innymi roślinami. Powinny to być gatunki niskie, lub średnionieksie, wytrzymałe na mniej sprzyjające warunki, które nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji.
W Polsce topiary stworzone na konstrukcjach można spotkać w różnych miastach, zwykle uzdrowiskowych np. Krynicy Górskiej. Topiary tworzone są niekiedy przy hotelach. Kilka przykładów topiarów zwierzęcych można znaleść w Parku Śląskim w Chorzowie, czy też w Muszynie.
Autorzy: DIONP
Opracowano na podstawie własnego doświadczenia i literatury. Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl
Roślinne rzeźby zwierząt - topiary