Sadzonki (rozsada) warzyw ze sklepu on-line – zrobiliśmy test i kupiliśmy ją
6 maja, 2023Dlaczego liście pomidorów zwijają się? Oto kilka możliwych przyczyn
24 czerwca, 2023DWARF – warto spróbować
DIONP testuje różne odmiany pomidorów. Wśród odmian zagranicznych, a w szczególności tych pochodzących z USA bardzo często w nazwie lub opisie danej odmiany pomidora jest dodawane słowo „DWARF”. Co ono oznacza?
Angielskie/amerykańskie słowo „dwarf” to nic innego „karzeł, karłowy, niski” czyli oznacza nic innego jak pomidora karłowego, ale nie byle jakiego. W Polsce doskonale znamy odmiany karłowe, które w zdecydowanej większości przypadków zaliczane są do tzw. pomidorków koktajlowych, typu cherry itp. Oczywiście można spotkać także tradycyjne odmiany pomidora ale nisko rosnące. Typ DWARF to jednak coś więcej….
Jak wygląda roślina DWARF?
Pomidory w typie DWARF to efekt pracy amerykańskich pasjonatów krzyżowania różnych odmian pomidorów. Chcieli oni uzyskać odmiany karłowe pomidorów, ale dających „normalne” czyli duże owoce bądź miniaturowe (w typie koktajlowym) i które nie będą zajmowały dużo miejsca, stąd będą mogły być uprawiane np. w donicach. Nie ma tu zatem mowy o typowych pomidorach koktajlowych jakie znamy w Polsce, ale o specjalnie skrzyżowanych odmianach, które w efekcie finalnym dały odmiany w typie DWARF. Takie odmiany są tworzone w ramach projektu hodowlanego o nazwie „Dwarf Tomato Project”.
Bez dwóch zdań ten projekt to szalenie ciekawy pomysł, który pasjonaci hodowli odmian skierowali do innych pasjonatów, bo wiele osób było i jest nadal zaangażowanych w tworzenie nowych odmian pomidorów w typie „DWARF”. Liderami projektu są: Pan Craig LeHoullier z Północnej Karoliny z USA oraz Pani Patrina Nuske-Small, New South Wales, Australia. Obok nich działa szereg osób tworzących nowe krzyżówki.
Odmiany pomidorów w typie DWARF mają zwykle od 60 do 140 cm wysokości. Liście są ciemnozielone, silne, gęsto położone, pomarszczone, a łodyga jest sztywna i gruba. Na rynku jest już tyle odmian, że można spotkać odmiany o różnej kolorystyce owoców: zielone, czerwone, brązowe, żółte, pomarańczowe, ciemnofioletowe (zwane czarnymi), białawe, ale także dwukolorowe i pasiaste. Kształty owoców są również niezwykle atrakcyjne, od okrągłych, przez podłużne, gładkie, żeberkowane po takie, które mają różne wgłębienia. Masa owoców jest od kilkudziesięciu gram do 0,5 kg. Ponadto owoce mogą mieć zmienny smak: mniej lub bardziej słodki, lekko pikantny, owocowy, a nawet z lekką nutą słonego.
Kilka odmian w typie DWARF było testowane przez DIONP – jesteśmy bardzo z nich zadowoleni i potwierdzamy ich wyjątkowość na tle „tradycyjnych” odmian, które zwykle ogrodnicy-hobbyści uprawiają.
DIONP jest zachwycony odmianami w typie DWARF, które miał w swojej uprawie. Bez dwóch zdań są wyjątkowe i wspaniale nam rosły w szklarni i w gruncie. Warto szukać na rynku polskim tych firm, które sprzedają tego typu pomidory. Trzeba nieco poszukać, ale da się znaleźć nasiona niektórych odmian.
Warto wiedzieć, że USA to nie Polska, gdzie polskie prawo nasienne jest bardzo restrykcyjne. Z tego powodu twórcy odmian DWARF od kilku lat w ramach deklaracji OSSI (Open Source Seed Initiative) sprzedają lub udostępniają wszystkie odmiany z następującym zobowiązaniem – „masz swobodę korzystania z nasion OSSI w dowolny sposób. W zamian zobowiązujesz się nie ograniczać korzystania z tych nasion lub ich pochodnych przez inne osoby za pośrednictwem patentów lub innych ograniczać oraz dołączać niniejszą deklarację do każdego transferu tych nasion lub ich pochodnych”. To pokazuje otwartość twórców odmian DAWRF na to, by ich odmiany były łatwo dostępne i nie licencjonowane żadnymi ograniczeniami.
Przykładowe odmiany pomidora w typie DWARF, które uprawiał DIONP:
- Lemon Ice
- Purple Heart
- Kangaroo Paw Green
- Aurija
Autorzy: Paweł i Beata Bereś (Ogrodnicy DIONP)
Opracowano na podstawie własnego doświadczenia i literatury. Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl