Ogród Japoński w Parku Śląskim w Chorzowie
12 lipca, 2022Komosa rózgowa (strawberry sticks) – uprawa w ogrodzie
23 lipca, 2022Ogórek jadalny, ale i ozdobny
Ogórki odmiany Poona Kheera (Cucumis sativus) pochodzą z Pune, znanej również jako Poonah, która jest drugim co do wielkości miastem w stanie Maharashtra w Indiach. Odmiana jest uprawiana od czasów starożytnych i jest bardzo popularna w zastosowaniach kulinarnych i praktykach religijnych. Dziś ogórki Poona Kheera są nadal powszechnie uprawiane w Pune i można je znaleźć w całych Indiach, sprzedawane na świeżych targach, u ulicznych sprzedawców i przydrożnych stoiskach. Poza Indiami ogórki rodzinne są sprzedawane na targach rolniczych w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Ogórki Poona Kheera są również sprzedawane za pośrednictwem internetowych sprzedawców nasion do użytku w przydomowym ogrodzie.
Jak wygląda ogórek?
Ogórki Poona Kheera są krótkimi i grubymi owocami, średnio mają od 10 do 20 centymetrów długości i od 5 do 10 centymetrów średnicy. Pozostawione do pełni dojrzenia celem zebrania nasion mogą być jeszcze „grubsze” ale już wówczas nie są smaczne z powodu rozpadającego się ze starości miąższu.
Mają podłużny, cylindryczny kształt z zaokrąglonymi końcami. Podczas dojrzewania skórka przechodzi przez wiele kolorów, zaczynając od białej, gładkiej i cienkiej, gdy jest młoda, przechodząc w złotożółtą, a na końcu staje się mniej lub bardziej brązowa. U dojrzewających owoców powierzchnia skórki pęka na kształt siateczki i tworzy dodatkowy aspekt wizualny. Obok zatem walorów jadalnych, ogórki tej odmiany są uprawiane jako ozdoba, która z uwagi na grubą skórkę jest w stanie dłużej poleżeć.
Miąższ pod skórką od jasnozielonego do białego, w zależności od dojrzałości, jest chrupiący, jędrny i wodnisty. Wewnątrz są dwie lub trzy komory nasienne, wypełnione wieloma podłużnymi i płaskimi, kremowymi nasionami zawieszonymi w śliskim i lepkim miąższu. Ogórki Poona Kheera różnią się smakiem, w zależności od wieku i są zazwyczaj chrupiące z pikantnym, pikantnym i delikatnie słonym, roślinnym posmakiem.
Jak uprawiać?
Nasiona można kupić w Polsce. Występuje pod swoją nazwą, ale może wchodzić w skład mieszanek „ogórków ozdobnych”. Niekiedy jest określany ogórkiem indyjskim, ogórkiem siatkowym czy też ogórkiem brązowym.
W warunkach Polski ogórek tej odmiany jest uprawiany identycznie jak inne dyniowate znane z przydomowego ogródka – ogórków zwyczajnych, dyni, cukinii, arbuza, melona itd. Nie ma przy ich uprawie żadnej większej filozofii. Trzeba tylko pamiętać, że jak inne dyniowate lubią słoneczne stanowisko, ciepło, odpowiednio dużo wody (ale nie zalanie) i żyzną glebę. Ogórki te wysiewa się albo wprost do gruntu w drugiej połowie maja, albo robi się rozsadę, pamiętając, że dyniowate nie lubią pikowania, więc nie robi się tego. O tym jak przesadzać dyniowate uprawiane w doniczkach w warunkach domowych informujemy w osobnym tekście dostępnym TUTAJ.
Siejąc ogórki Poona Kheera celem stworzenia rozsady bardzo polecamy, aby nie robić tego za wcześnie, jak się nie ma warunków lokalowych. Ogórki rosną szybko, dlatego nie ma co się śpieszyć. Naszym zdaniem, w warunkach hobbystycznych wystarczające jest ich wysianie do doniczek na oknie w drugiej połowie kwietnia. To i tak będzie prawie miesiąc wcześniej niż siane wprost do gruntu. Pośpiech nie zawsze dobrze się skończy, gdy sadzonki ogórka wybiegną na oknie, a potem słabo zahartowane po przeniesieniu do gruntu zżółkną i zrzucą liście lub nawet zginą. Lepsza mniejsza sadzonka niż długie, mizerne pędy przerośniętej.
Ogórka tego sieje się do uniwersalnej ziemi ogrodniczej na głębokość 1,5-2 cm. Wysiewamy po 1-2 nasionka do doniczki o średnicy 10-12 cm lub wprost do gruntu.
Rozsadę mającą najlepiej 4-5 liści przenosi się do gruntu od drugiej połowy maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. Wsadza się ją bez rozdzielania korzeni. Są czasami lata, że ma to miejsce dopiero w czerwcu. Trzeba jednak pamiętać o jednym - jak będzie chłodno, to może zaistnieć potrzeba okresowego zastosowania agrowłókniny. Jeżeli dyniowate są narażone na długotrwałe chłody, to mogą zatrzymać się w rozwoju i żółkną. Przymrozek może je zniszczyć. Rośliny płożą się jak inne dyniowate, stąd wymagają rozstawy 50 x 80 cm, natomiast rzędy powinny być odległe od siebie o co najmniej 60-90 cm.
Ogórek Poona Kheera może być uprawiany w gruncie, pod osłonami oraz na balkonach i tarasach. Może się płożyć lub prowadzi się go na podporach.