Trzy Siostry w ogrodzie – kukurydza, fasola tyczna i dynia
1 lutego, 2024Nasiona warzyw i ziół – jak wyglądają?
17 lutego, 2024Jak uprawiać marchew?
Podstawowe informacje o wymaganiach marchwi co do stanowiska, a także jakie zabiegi pielęgnacyjne są polecane znajdziesz TUTAJ.
Wczesność odmian marchwi na rynku
Odmiany marchwi dostępne na polskim rynku są dzielone na klasy wczesności. Jest to bardzo ważna informacja wskazująca uprawiającemu w jakim okresie po siewach powinien spodziewać się zbioru plonu. Wczesność jest wyrażona w dniach bądź w zapisie ogólnym.
W Polsce obowiązują oficjalnie 4 klasy wczesności odmian marchwi:
- Odmiany wczesne - plon zbiera się w ciągu 110 dni od siewu,
- Odmiany średniowczesne - plon korzeni uzyskuje się po 110-130 dniach,
- Odmiany średniopóźne - plony zbiera się po 130-150 dniach,
- Odmiany późne - plon jest gotowy do zbioru po ponad 150 dniach.
Biorąc pod uwagę powyższe, na opakowaniach nasion bądź w opisach w katalogach odmianowych, hodowcy poszczególnych odmian mogą podawać albo konkretną liczbę dni w której można spodziewać się zbioru plonu np. 75, 110, 130, 150, 170 dni itd. albo podają zapis ogólnikowy np. odmiana wczesna, odmiana średniopóźna itp.
Długość okresu wegetacji odmiany może być zmienna
Okres wegetacji marchwi jest liczony od siewu do zbioru plonu. Biorąc jednak pod uwagę różne warunki pogodowe ale i uprawowe, które wpływają na tempo kiełkowania nasion, to warto jednak przyjąć, że wczesność odmiany to okres od wschodów siewek do momentu, kiedy plon będzie gotowy do zbioru i będzie reprezentował te cechy, które hodowca chciał zaproponować uprawiającemu.
Trzeba jednak pamiętać, że pogoda może albo przyspieszać albo poważnie opóźniać tempo wzrostu roślin, a to z kolei może wpłynąć na czas w którym plon korzeni będzie dobry do zbioru. To może zatem wpływać na to, że marchew średniowczesna może być zbierana wcześniej, albo odwrotnie - marchew wczesna okaże się gotowa do zbioru jak typowa średniowczesna bądź nawet średniopóźna. Pogoda może tu zatem trochę figlów zrobić.
Przy marchwi termin zbioru ma o tyle kluczowe znaczenie, że długość wegetacji wpływa nie tylko na wielkośc korzenia, ale także na jego kolor, smak ale i wartości odżywcze. Niektóre odmiany wczesne gdy zbyt długo zostają w glebie są mniej smaczne, bo minął ich najlepszy moment zbiorczy. Mogą też szybciej parcieć, czy być mocniej porażane przez choroby.
Długość okresu wegetacji marchwi wpływa także na to czy dana odmiana osiągnie typowy kształt korzenia spichrzowego charakterystyczny dla niej. Tu dobrym przykładem jest typ hadlowy korzenia. Przykład - gdy kupujemy marchew w typie nantejskim to mamy uzyskać finalnie korzeń lekko zaokrąglony na końcu. Gdy zbyt wcześnie wykopiemy taką odmianę to ten korzeń będzie jeszcze spiczasty - jak sopel lodu. Taka marchew jest pyszna i odżywcza cały czas, ale mamy informację, że jeszcze mogła być dłużej w glebie, bo wówczas ten korzeń by uległ wygładzeniu na końcówce i zaokrągleniu. DIONP także niektóre odmiany które prezentuje na swej stronie zbyt wcześnie wykopał bo nie zawsze korzeń jest typowy jaki dana odmiana powinna mieć. Czasami jednak sytuacje losowe powodują, że trzeba zbiory przyspieszyć bądź opóźnić.
Warto kierować się wczesnością odmian marchwi dobierając je do uprawy, bo za wczesnością kryją się też informacje czy dana odmiana nadaje się do przechowywania - krótszego, długiego lub bardzo długiego. W większości przypadków odmiany o długiej wegetacji gromadzą więcej substancji zapasowych w korzeniu spichrzowym, mają grubsze ściany komórkowe, a przez to dłużej są w stanie poleżeć w magazynie, w tym wolniej oddają wode do otoczenia.