21 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Surprise (Surpriz) – zielony owoc w paski, żółto-pomarańczowy miąższ

Arbuz Surprise to pochodząca z Rosji, wczesna odmiana arbuza. Owoce są okrągłe lub lekko owalne, średniej wielkości. Skórka jest gładka, cienka, zielona z widocznymi nieregularnymi jaśniejszymi paskami. Miąższ jest żółto-pomarańczowy, słodki, soczysty.
21 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Orangeglo – podłużny owoc w paski, pomarańczowy miąższ

Arbuz Orangeglo to pochodząca z USA, średniowczesna odmiana arbuza o nietypowym kolorze miąższu. W Polsce jest to odmiana późna. Owoce są wydłużone, owalne, duże. Skórka jest gładka, ciemnozielona, z widocznymi nieregularnymi jaśniejszymi paskami. Miąższ jest pomarańczowy, bardzo słodki, soczysty.
20 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Cream of Saskatchewan – jasnozielona paskowana skórka, jasnożółty miąższ

Arbuz Cream of Saskatchewan to odmiana średniowczesna. Owoce mają okrągły kształt. Skórka jest gładka, cienka, ma jasny, zielony kolor z widocznymi ciemniejszymi paskami. Miąższ ma kremowo-biały lub jasnożółty kolor, jest słodki i soczysty.
20 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Desert King – jasnozielona skórka, żółto-pomarańczowy miąższ

Arbuz Desert King to średniowczesna odmiana. Owoce mają lekko owalny lub okrągły kształt. Skórka jest gruba, ma jasnozielony kolor z delikatnym marmurkowym wzorem i płytkimi wgłębieniami. Miąższ jest żółtopomarańczowy, słodki, soczysty.
20 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Scaly Bark – zielona, cętkowana skórka, czerwony miąższ

Arbuz Scaly Bark to amerykańska odmiana o średniej wczesności. Owoce mają okrągły kształt. Skórka jest gruba, ma zielony kolor z delikatnym cętkowaniem i płytkimi wgłębieniami. Miąższ jest czerwony, słodki i delikatny, soczysty.
20 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Sweet Siberian – zielona, marmurkowa skórka, żółto-pomarańczowy miąższ

Arbuz Sweet Siberian to odmiana średniowczesna, pochodząca z Rosji. Owoce mają wydłużony, walcowaty kształt. Skórka jest gładka, cienka, ma zielony kolor z marmurkowym wzorem. Miąższ ma jasny, pomarańczowy (morelowy) kolor, jest bardzo słodki i soczysty.
20 stycznia, 2023

Arbuz odmiany Gift Of The Sun (Podarok Solnca)- żółta skórka, czerwony miąższ

Arbuz odmiany Gift Of The Sun to wczesna odmiana rosyjskiego arbuza o zwartym, kompaktowym pokroju. Owoce są okrągłe, średniej wielkości. Skórka jest gładka, złocistożółta. Miąższ jest jasnoczerwony, bardzo słodki, soczysty.
10 grudnia, 2022

Melon Zatta – średniopóźny, smaczny melon włoski

Melon odmiany Zatta pochodzi z Włoch. Tworzy owoce o owalnym kształcie. Owoce są żeberkowane o skórce pokrytej brodawkami. Skórka przebarwia się na żółto-pomarańczowo-zielony kolor. Zaliczany do odmian średnio wczesnych, jednak w uprawie DIONP zaczął dojrzewać dopiero we wrześniu.
10 grudnia, 2022

Melon Piel De Sapo – średniopóźna odmiana o zielono-żółtej skórce

Melon odmiany Piel De Sapo (Pele De Sapo) pochodzi z Hiszpani. Tworzy owoce o owalnym kształcie osiągające wagę do 2 kg. Skórka jest zielona lub zielono-żółta z ciemnymi plamkami. Miąższ gruby, kremowy lub jasnożółty, soczysty i słodki, w smaku miodowy z orzechową nutą. Zaliczany do odmian wczesnych w Hiszpani, jednak w uprawie DIONP zaczął dojrzewać dopiero we wrześniu, co wskazuje, że to odmiana w naszym klimacie jest średniopóźna.
10 grudnia, 2022

Melon Giallo da Inverno – późna odmiana o jasnym miąższu i żółtej skórce

Melon Giallo da Inverno tworzy owoce owalne, kształtem przypominają piłkę do rugby. Są delikatnie żeberkowane, o gładkiej, żółtej. Początkowo skórka jest zielona, żółknie stopniowo. Odmiana późna, dojrzewa we wrześniu. Owoce osiągają masę nawet do 2,5 kg.
27 sierpnia, 2022

Melon Oliwin – wczesna odmiana melona o jasnym miąższu

Melon odmiany Oliwin to odmiana wczesna. Owoce do 1,0 kg wagi. Są okrągłe lub lekko wydłużone. Skórka żółtawa, gładka. Miąższ jasnozielony. Polecana pod osłony i do gruntu.
27 sierpnia, 2022

Melon odmiany Melba – smaczny, krajowy melon drobnoowocowy

Melon odmiany Melba to krajowy melon znany od lat 90. XX wieku. To odmiana wczesna, ale wolno dojrzewająca. Owoce drobne, do 0,7 kg wagi. Są okrągłe lub lekko owalne. Skórka kremowa, niewielkie siatkowanie. Miąższ pomarańczowy. Polecana pod osłony i do gruntu.
27 sierpnia, 2022

Thai Musk Melon – żółto-zielony, podłużny melon rodem z Azji

Melon odmiany Thai Musk Melon (Vietnam Dua Gang Musk Melon) to odmiana średniowczesna. Polecana do pod osłony, choć w gruncie w lata upalne też się udaje. Tworzy owoce o wadze do 2-3 kg. Owoce są podłużne i przebarwiają się na żółty kolor z paskami. Miąższ jasny, smaczny, niezbyt słodki.
27 sierpnia, 2022

Turkish Leopard – żółto-zielony melon z Turcji

Melon odmiany Turkish Leopard to odmiana średniowczesna. Polecana do pod osłony, choć w gruncie w lata upalne też się udaje. Tworzy owoce o wadze do 2-4 kg. Owoce są okrągławe lub wydłużone i przebarwiają się na żółty kolor z ciemnozielonymi cętkami. Miąższ jasny, smaczny, niezbyt słodki.
25 sierpnia, 2022

Melon odmiany Kajari – polecany na lekko zacienione stanowiska

Kajari to melon tworzący okrągłe, lekko żeberkowane owoce, o pasiastym zabarwieniu. Owoce o masie do 0,8-1,2 kg. Smak miąższu melonowy, lekko słodki.
22 sierpnia, 2022

Melon odmiany Sweet America Ibrido F1

Melon odmiany Sweet America F1 to odmiana średniowczesna. Polecana do gruntu i pod osłony. Tworzy owoce o wadze do 1,6 kg. Owoce są sinozielone i przebarwiają się na żółty odcień. Miąższ pomarańczowy, bardzo smaczny.
20 sierpnia, 2022

Melon odmiany Seledyn F1 – polska odmiana melona o zielonym miąższu

Melon odmiany Seledyn F1 to krajowa odmiana, wczesna. Polecana do gruntu i pod osłony. Tworzy owoce o wadze do 1,5 kg. Dojrzałe mają żółtą skórkę, a wewnątrz jest zielonkawo-kremowy miąższ. Bardzo smaczny.
17 sierpnia, 2022

Melon Emir F1 – polska odmiana o pomarańczowym miąższu

Melon odmiany Emir F1 to krajowa odmiana, średniowczesna. Polecana do gruntu i pod osłony. Tworzy owoce o wadze do 1,4 kg. Owoce są sinozielone i przebarwiają się na pomarańczoy odcień. Miąższ pomarańczowy, bardzo smaczny.
2 sierpnia, 2022

Melon Silver Star F1 (серебряная звезда F1) – rosyjski melon o białej skórce

Melon odmiany Srebrna Gwiazda F1 to melon rosyjski uprawiany w różnych krajach. To odmiana wczesna. Owoce do 1,8-2,3 kg wagi. W naszej uprawie były dużo mniejsze. Są okrągłe lub lekko wydłużone. Skórka biaława, gładka, z zielonymi cętkami. Miąższ białawy. Polecana pod osłony i do gruntu.
25 stycznia, 2022

Arbuz Moon and Stars – liście i rośliny z żółtymi kropkami

Arbuz Moon and Stars to odmiana z USA. Liście mają żółte kropki, które później pojawiają się też na owocach. Miąższ jest pomarańczowo-żółty. Odmiana wymagająca. Potrzebuje dłuższego okresu wegetacji.
23 stycznia, 2022

Arbuz Yellow Wonder – żółta skórka, wydłużony owoc

Yellow Wonder to odmiana wczesna arbuza. Owoce osiągają masę ok. 3-4 kg, a długość ich dochodzi niekiedy do 30-35 cm. Są wydłużone, walcowate, skórka jest żółta, a miąższ czerwony. Jest to smaczna odmiana. Udała się bez problemu w warunkach Podkarpacia.
25 września, 2021

Arbuzy o białym miąższu – odmiany White Wonder i Silver Yamato

Arbuzy (kawony) o białym miąższu to choćby odmiany White Wonder i Silver Yamato. Miąższ ich jest białawy lub kremowy, podczas gdy skórka jest zielona w paski. Pestki są ciemne. Obie odmiany w testach DIONP dojrzały w gruncie. Rozsadę tworzyliśmy sami.
5 września, 2021

Odmiany arbuzów (kawonów) w naszych testach w 2021 roku

Arbuzy (kawony) uprawiamy od wielu lat, w tym co roku testujemy coraz to inne odmiany z krajowego jak i zagranicznego rynku. W materiale prezentujemy część odmian wysianych w 2021 roku na naszej działce w warunkach polowych (bez osłon). Nie każda dojrzała w pełni.
25 sierpnia, 2021

Arbuzy o żółtym miąższu – odmiany Janosik, Wonder Berry i Moon and Stars

Arbuzy (kawony) o żółtym miąższu to choćby odmiany: Janosik, Wonder Berry, czy też Moon and Stars. Ich skórka jest zielona. Jedynie Moon and Stars wymaga dłuższej wegetacji do pełni dojrzenia. Odmiany te udały się w teście polowym DIONP
3 stycznia, 2021

Jakie odmiany arbuzów uprawiać w ogrodzie?

Arbuzy (kawony) to warzywa/owoce, które z powodzeniem można uprawiać w Polsce jeżeli się wybierze dobrą odmianę. Prezentujemy te odmiany, które wysialiśmy w okolicach Rzeszowa i które nam dojrzały.