Nie dajmy się cenom żywności – uprawiajmy własne warzywa i owoce
3 lipca, 2021Gorzkie ogórki – dlaczego takie są? Z czego to wynika?
4 sierpnia, 2021Uprawa warzyw i zbóż bez chemii jest możliwa, ale jest trudna, zwłaszcza, gdy plony sprzedaje się klientom, którzy oczekują wysokiej jakości, pięknego wyglądu ale i jak najniższej ceny
W lipcu 2021 roku odwiedziliśmy gospodarstwo Pawła Hudego z Wilkowiecka koło Kłobucka (kontakt do Pawła: 662-964-778), który zajmuje się uprawą warzyw i zbóż na lokalny, częstochowski rynek. Jego warzywa, mąka, a także pyszny chleb domowej roboty docierają także w różne zakątki Polski".
Paweł uprawia swoje rośliny metodami ekstensywnymi, z zastosowaniem metod ekologicznych. Nie jest to łatwe, gdy żyje się z tego co się wyprodukuje. Paweł nie jest działkowcem, lecz producentem rolnym, który sprzedaje to co urodzi mu jego gleba. Warto zobaczyć jak wygląda jego codzienność, gdy siłą rąk własnych dąży do uzyskania plonów, które zadowolą jego stałych klientów, ale które dadzą mu i dochód, wszak gospodarstwo to jego praca.
Gdy uprawiamy swoje rośliny na małych działkach do 3-5, czasem 10 arów jesteśmy w stanie wiele spraw dość dobrze kontrolować. Im mamy większą powierzchnię, tym sytuacja staje się trudniejsza. czasami tego nie rozumiemy. Patrzymy przez pryzmat własnego małego ogródka na wielki sektor rolniczy i wydaje nam się, że gdyby chcieli to mogliby to samo robić co my w swoich małych warzywniakach. To jednak dwa odrębne od siebie światy. Skala produkcji, skala problemów, skala kosztów są różne w obu systemach uprawy. Gdy dodatkowo sprzedaje się swoje produkty na rynek jest się cały czas pod presją klienta, który choć chce ekologiczne produkty, niekoniecznie chce za nie płacić więcej niż z uprawy "konwencjonalnej". Nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko. Uprawa roślin bez nawozów sztucznych, bez chemii jest jak najbardziej mozliwa, ale ma to swoje konsekwencje, że wymaga dużych nakładów pracy, dużych kosztów choćby na zakup certyfikowanych nawozów, czy też produktów do niechemicznej, czy też biologicznej ochrony roślin. To specyficzna działalność, stąd warto poznać ją od strony gospodarstwa.
Osoby zainteresowane kontaktem z Pawłem, chcące go poznać, chcące skosztować plonów z jego działki zapraszamy do kontaktu z Nim. Od siebie dodamy, że w gospodarstwie Pawła są wdrożone metody ekologicznej roślin z wykorzystaniem produktów ze sklepu DIONP.
Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl
Wizyta w EKO gospodarstwie Pawła - część 1
Wizyta w EKO gospodarstwie Pawła - część 2
Wizyta w EKO gospodarstwie Pawła - część 3