Kiedy obrywać liście pomidorów wokół owoców? Czy zawsze jest to potrzebne?
5 czerwca, 2023Kiedy zbierać czosnek wiosenny?
24 lipca, 2023Worki z ziemią ogrodniczą mogą stać się "donicami"
Bardzo ciekawym sposobem uprawy roślin na balkonach, tarasach, ale również i na grządkach bądź w tunelach jest ich siew lub sadzenie w ziemię ogrodniczą, z tą różnicą, że ta ciągle jest w worku foliowym w jakim ją zakupiono. Jest to nieco odmienny sposób od uprawy niektórych roślin w workach jutowych, który ostatnio zyskał na popularności.
Podłoże ogrodnicze do warzyw/ziół lub uniwersalne, które kupuje się w workach w centrach ogrodniczych samo staje się „doniczką” bez jego przesypywania do innych pojemników. Wykorzystuje się to, że ziemia jest zamknięta w dość szczelnym worku.
Uprawa niektórych roślin w workach z podłożem ogrodniczym nie jest nowością. Jest banalnie prosta. W zakupionym worku (5, 10, 20, 50, 80 litrowym – najlepiej wybrać te o większej pojemności) należy wyciąć otworki, w które będą wysiane nasionka bądź wsadzone gotowe sadzonki. W zależności od tego co będziemy do worka wsadzać tych otworków może być kilka, kilkanaście albo tworzy się jeden duży otwór od góry. Boki oraz spód worka pozostają nienaruszone, tak aby gleba z wnętrza nie wydostawała się na zewnątrz, bądź by nie wypływała z wodą użytą do podlewania.
Uprawiajmy rośliny w foliowych workach z głową - zagrożenie mikroplastikiem
Każdy chyba z nas słyszał o skażeniu środowiska mikroplastikiem. Nie jesteśmyw stanie go zauważyć, ale gleba, woda, zwierzęta które zjadamy i nasze ciała zawierają mikrodorobiny plastiku. Uprawiając rośliny w workach foliowych musimy liczyć się z tym, że te worki z upływem czasu pod wpływem wody, temperatury, światła, ale także mikroorganizmów, makroorganizmów, nawozów i substancji wytwarzanych przez korzenie roślin będa ulegały stopniowemu rozpadowi i może się uwalniać mikroplastik.
Polecamy, aby po zakupie ziemi w worku i decyzji o uprawie w nim roślin nie przedłużać tego czasu więcej niż 1 rok. Po zimie może dojść do uszkodzenia worka, a ten zacznie się kruszyć. Zacznie przenikać do gleby w której uprawiamy rośliny jadalne. Jeśli uprawiamy rośliny w workach warto zatem corocznie kupować nowe worki. Nikt z nas bowiem nie wie, kiedy mikroplastik zacznie się uwalniać. Ziemię ze starego worka warto wyrzucić na grządki by je użyźniła, a resztkli folii podddać utylizacji.
Podłoże w worku trzeba dobrze nawilżyć
Przed wycięciem otworów do siewu/sadzenia roślin polecamy wyciąć wpierw tylko jeden (tzw. rewizyjny do którego nic nie wsadzamy) po to, aby całe wnętrze odpowiednio nawodnić. Często gleba wewnątrz worków jest przeschnięta. Jeżeli jest z dodatkiem torfu to wiadomo, że wysuszony torf potrzebuje więcej czasu, aby wchłonąć wodę i się rozprężyć. Niekiedy na worek 80 litrów gleby trzeba wlać nawet 20-30 litrów wody, żeby całość ładnie nawodnić.
Otworki do sadzenia roślin warto wyciąć dopiero jak gleba w worku będzie nawodniona. W te otworki wysiewamy nasionka albo sadzimy gotowe sadzonki. Od wielkości worka zależy jakie rośliny sadzimy, bo ważne jest, aby miały wystarczająco miejsca na rozwój.
Co sadzić w worku? - eksperymentuj
W workach ogrodnicy zazwyczaj wysadzają sadzonki gotowych roślin np. różne zioła jednoroczne (np. bazylię, miętę, oregano, ), sałatę, musztardowce, ogórki, arbuzy, dynie, pomidory, paprykę, bakłażany, fasolę szparagową, a także choćby poziomki czy też truskawki. Można eksperymentować z różnymi roślinami w zależności od miejsca jakim dysponujemy na balkonie lub w ogrodzie, ale trzeba wziąć pod uwagę także i to, żeby korzenie miały wystarczająco miejsca w glebie wewnątrz worka. Niektórzy sieją do takich worków nasiona np. rzodkiewki, marchwi, pietruszki itd.
Workowa "grządka podwyższana"
Można w ogrodzie z worków stworzyć coś na kształt grządki podwyższanej, poprzez połączenie dwóch dużych worków ze sobą. Jeden ustawia się na drugim, a następnie w górnym worku pośrodku wycina się długim nożem duży otwór na wylot, a w worku dolnym tylko robi się otwór w folii górnej. Tak uzyskuje się grubą warstwę gleby, która pozwala uprawiać niektóre warzywa, których plonem jest korzeń np. marchewki, pietruszkę, buraka ćwikłowego itp. Nacisk wilgotnej gleby z worka górnego jest na tyle duży, że dobrze przylega do ścianek worka na spodzie, stąd nie dochodzi do nadmiernego wyciekania gleby z woda z podlewania.
Pielęgnacja roślin
Pielęgnacja roślin uprawianych w worku polega na okresowym ich podlewaniu, ale trzeba uważać, żeby nie zalewać systemu korzeniowego. Ponadto przy uprawie roślin o dłuższym okresie wegetacji może zaistnieć potrzeba zastosowania nawożenia np. organicznego, aby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać. Zwykle przy uprawie workowej nie ma problemu z chwastami. Oczywiście jeżeli na roślinach pojawią się choroby i szkodniki, to trzeba próbować je ograniczać, dokładnie tak samo jakby się to robiło w zwykłej uprawie.
Jak długo przetrwa workowa "donica"?
Uprawa w workach to zwykle jednoroczna przygoda, gdyż worki w które producenci pakują podłoże mają różną wytrzymałość, zatem może się zdarzyć, że po zimie, gdy mróz skrystalizuje wodę zawartą w takim worku dojdzie do rozerwania folii i trzeba będzie ziemię przesypać do typowego pojemnika bądź rozsypać na grządkach. Tak czy inaczej przez kilka miesięcy można eksperymentować z siewem i sadzeniem roślin do worków, a jak się je zabezpieczy je na zimę, to nawet taki worek wytrzyma 2-3 lata.
Uprawa workowa DIONP
Na naszych "workowych" grządkach zdecydowaliśmy się posadzić wiosną sałaty, ale po ich zebraniu w puste otwory posadziliśmy pomidory, które zdążą wydać owoce przed końcem wegetacji.