Hydrożel ogrodniczy – jak stosować?
22 maja, 2022Tuje czernieją – co to za objaw?
16 czerwca, 2022Tunele stalowe rozwiązanie w rejonach wietrznych
W Polsce obserwuje się coraz więcej dni z silnymi porywami wiatru, tudzież wichurami, a nawet trąbami powietrza. Nasi dziadowie byliby zapewne w szoku jak klimat się zmienia. Może być coraz trudniej uprawiać rośliny, dlatego osobiście szukamy różnych sposobów, aby to robić.
Widzieliśmy już "latające" tunele z marketów za niewielkie pieniądze. Widzieliśmy ich jakość. Nie - nam nie potrzeba tunelu, który prędzej trafi na śmietnik aniżeli zwróci nam się finansowo jego zakup w postaci wartości plonów jakie w nim urosną. Czym innym są działki ROD osłonięte często od wiatrów, a czym innym działka na wsi, gdzie duże przestrzenie powodują pęd wiatru. Z tego powodu zapadła decyzja - potrzebujemy stalowy tunel, którego nawet trąba powietrzna nie ruszy. Folia jak to folia, zawsze się może rozlecieć, ale kluczem jest konstrukcja.
Potrzebujemy też miejsce do uprawy roślin wyższe aniżeli nasza szklarenka z poliwęglanu, której budowę przedstawiliśmy TUTAJ. Wysokie odmiany pomidorów w niej się nie mieszczą, więc wyższy tunel daje nam większe szanse na uprawę wysokich odmian warzyw.
W maju 2022 wybudowaliśmy zatem tunel stalowy 3 x 6 metra (18 m2) - "Pawełek". Model ten różni się konstrukcyjnie od pierwszego "Pawełka", którego stawialiśmy kilka tygodni wcześniej, co opisaliśmy TUTAJ. Nowy tunel ma tym razem konstrukcję stalową w częśći frontowej oraz stalowe drzwi. To stabilizuje konstrukcję na terenach, na których jest problem z wiatrem.
W lutym 2023 roku nasze nowe tunele stalowe przeszły test wietrzny - Podkarpacie nawiedził orkan Otto, który niejedną szkodę wyrządził. Nasze tunele przetrwały jednak bez uszczerbku.
Tunel stalowy Pawełek z nowymi drzwiami
Tunel foliowy w ogrodzie - przykład jak go składaliśmy
Montaż tego tunelu jest dość prosty, ale wymaga naszym zdaniem osoby do pomocy. Podstawowy asortyment to: wkrętarka do blachowkrętów, zestaw kluczy (mogą być nasadkowe) do mocowania śrub. Przyda się drabina, nożyczki lub nożyk do cięcia folii. Do tego szpadel do kopania gleby. Świder ułatwi montaż konstrukcji w glebie, ale jak go nie ma wystarczy młot do wbijania słupków, ale koniecznie trzeba osłonić rurę od góry np. grubą deską, aby w trakcie uderzeń młotem nie doszło do uszkodzenia elementu łączącego dwie rury - jedna rura wchodzi w drugą. Kto ma niech wykorzysta też zaciski stolarskie do montowania listew przytrzymujących folię. Folia na tunel i fronty jest w zestawie. Osobiście polecamy dokupić na własną rękę siatkę cieniującą, która na pewno się przyda.