Czarny pomidor – czy czarny owoc jest czarny?
28 marca, 2024Biostymulatory w ogrodzie – naturalne czy syntetyczne? Poznaj je.
28 kwietnia, 2024Nowa, wytrzymała szklarenka na naszej działce
W ramach współpracy z firmą Polskie Tunele Foliowe (PTF) mieliśmy okazję złożyć na naszej działce jeden z modeli szklarni będący w ofercie tejże firmy. Jest to szklarnia z serii Premium Plus, model „Ogórek”, którą charakteryzuje ciekawy kształt oraz pełna konstrukcja stalowa. Całość pokrywa poliwęglan komorowy. Jeden z modeli tejże firmy, ale na konstrukcji stalowo-PCV już mamy od kilku lat na swojej działce ROD i materiał o jej składaniu już został opublikowany – TUTAJ.
Wybraliśmy model o szerokości 3 metrów i długości 6 metrów, co daje nam powierzchnię 18 m2. Jest to wysoka szklarenka, bo do kalenicy ma 220 cm. Osoby zatem dość wysokie nie muszą się w niej schylać. Ściany boczne mają wysokość 140 cm, co także pozwala na lepszą obsługę roślin po bokach szklarni, w tym na ich wzrost. Dla nas taka szklarenka jest też o tyle dobra, że wyższe odmiany roślin możemy sobie podwieszać do konstrukcji na sznurkach.
Szczegółowe dane tejże szklarni można znaleźć na stronie Producenta TUTAJ.
Szklarnia z poliwęglanu na konstrukcji stalowej - model Ogórek (cz. 1/3)
Szklarnia z poliwęglanu na konstrukcji stalowej - model Ogórek (cz 2/3)
Szklarnia z poliwęglanu na konstrukcji stalowej - jak ją przygotować do zimowania? (cz. 3/3)
Opis prac jakie wykonaliśmy
Jesteśmy amatorami, jeżeli chodzi o składanie szklarni, ale dla nas to zabawa i zdobywanie nowych umiejętności. Oczywiście można zawsze zamówić ekipę do składania takich konstrukcji, ale my lubimy wyzwania, w tym mamy jeszcze siłę fizyczną, aby sprostać zadaniu. Nie każdy ma taką możliwość, dlatego warto korzystać z pomocy zewnętrznej, gdy samemu się nie sprosta zadaniu. Do składania szklarni, o której piszemy 2 osoby są konieczne. W pojedynkę jest to bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Lepiej zatem mieć pomocnika/ów.
Prace przygotowawcze pod szklarenkę zaczęliśmy w marcu 2023 roku. Szklarnia finalnie została ukończona miesiąc później z uwagi na kapryśną pogodę. Do złożenia szklarni potrzebowaliśmy: wkrętarka, wiertarka z wiertłem do betonu, drabina, nożyk, kombinerki, taśma miernicza, kotwy do betonu. Wszystkie inne elementy były dostarczone w pudełku ze szklarnią.
- Pod przyszłą szklarnię musieliśmy wyrównać większe nierówności terenu i oczyścić ziemię z darni pod szklarnią. Wpierw jednak musieliśmy wybrać miejsce, które zapewni dobre oświetlenie, ale i stabilność konstrukcji.
- Zwykłym metrem wytyczyliśmy przyszły kształt szklarni, w tym sprawdziliśmy przekątne.
- W obrysie przyszłej szklarni wykopaliśmy dołek pod przyszły fundament, który wypełniliśmy suchym betonem (po otrzymaniu wilgoci będzie wiązał materiał na nim osadzony), który został ubity.
- Na suchym betonie w oparciu o poziomicę umieściliśmy betonowe bloczki fundamentowe, które połączyliśmy ze sobą za pomocą kleju do betonu.
- Wnętrze przyszłej szklarenki wypełniliśmy żyzną ziemią ogrodniczą, którą wymieszaliśmy z rodzimą glebą gliniastą.
- Na fundamencie rozłożyliśmy konstrukcję stalową szklarenki ściśle stosując się do dobrze opisanej instrukcji producenta. Cała konstrukcja została zakotwiczona do bloczków fundamentowych.
- Na konstrukcję założyliśmy płyty poliwęglanowe pilnując, aby zdjąć wszystkie folie ochronne z nich, a także zważając, która strona ma iść na zewnątrz a która do środka. Płyty mocowaliśmy blachowkrętami w otwory jakie nawiercone były przez producenta w konstrukcji.
- Montując drzwi musieliśmy zdecydować w którą stronę mają się otwierać.
- Po złożeniu całości szklarni przeprowadziliśmy prace porządkowe wokół niej. Szklarnia została przygotowana do siewu lub sadzenia roślin.
Naszą szklarnię składaliśmy we 2 osoby. Najtrudniejsze były dla nas fundamenty (z uwagi na zakres prac i wagę bloczków), a także układanie poliwęglanu, co wymagało ostrożności z uwagi na pracę na wysokości. Udało się jednak wszystko zrobić i jesteśmy osobiście zadowoleni z efektu.
Autorzy: Paweł i Beata Bereś (Ogrodnicy DIONP)
Opracowano na podstawie własnego doświadczenia i literatury. Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl
4 Comments
Piękna szklarnia. Gratuluję. To moje marzenie, aby podobną ustawić, ale muszę działkę doprowadzić do lepszego stanu.
Bardzo ciekawy model. Myślę o takiej na kolejny rok. Pozdrawiam
Skorzystałem z Waszej opinii i zamówiłem też stalową. Dzięki za materiał
Szklarnia to dzisiaj nie jest łatwy temat. Zrobić coś co pierwszy lepszy , mocniejszy wiatr nie zdmuchnie.