Czytelnicy DIONP pytają się nas o opinię na temat uprawy roślin w tunelach i szklarniach. Na tym się znamy, bo foliowce czy szklane szklarnie były przez nas wykorzystywane zarobkowo do produkcji rozsady warzyw, kwiatów balkonowych i rabatowych, czy też chryzantem. Świat idzie jednak z postępem i na rynku zaczęły pojawiać się szklarnie modułowe wykonane z płyt poliwęglanowych osadzanych na lekkich konstrukcjach albo plastikowych, albo stalowych albo mieszanych.
DIONP nie miał do czynienia z takimi szklarniami w swej praktyce, dlatego zdecydowaliśmy się to zmienić. Zakupiliśmy taką szklarnię o wymiarach 6 X 2,1 metra (powierzchnia do nasadzeń to 12 m2) celem wypracowania własnego stanowiska.
Oczywiście nasza opinia o jakości takiej szklarni (tunelu) z poliwęglanu nie nastąpi od razu. Chcemy ją przynajmniej kilka lat przetestować. Producent ją zachwala jako prosta w montażu, solidna, wiatroodporna i wytrzymała na promieniowanie słoneczne. Czy tak będzie? Okaże się wkrótce.
Zdecydowaliśmy się szklarnię złożyć samodzielnie. Była opcja za dodatkową opłatą montażu przez ekipę, ale doszliśmy do wniosku, że na własnej skórze musimy się przekonać czy to tak prosto wygląda jak na filmie producenta.
Na ten moment możemy napisać, że szklarnia jest prosta w montażu, ale zauważyliśmy nieścisłości w instrukcji – niektóre elementy (głównie różne śruby) są słano opisane i nie wiadomo w którym miejscu mają być. Brakuje niektórych detali np. przy montażu drzwi itd.
Już wiemy na własnej skórze, że 2 osoby do składania to minimum. Często trzeba coś wspólnie podtrzymywać, więc w pojedynkę składanie szklarenki o takiej powierzchni nie jest proste.
Szklarnię odradzamy stawiać na glebie – szybko metalowa konstrukcja zacznie rdzewieć. Polecamy ją ustawić choćby na cegłówkach, krawężnikach czy nawet zwykłych deskach. Dla osób mających powyżej 170 cm wysokości polecamy podwyższenie całości za pomocą krawężników – można w ten sposób zyskać nawet 20-30 cm na wysokości. Z powodu porywistych wiatrów jakie nawiedzają nasz kraj konieczne jest dobre jej przytwierdzenie do podłoża, zwłaszcza jeżeli boczna (czyli większa) część szklarni będzie od strony najczęściej wiejących wiatrów. Płyty z tego powodu trzeba dobrze połączyć z konstrukcją.
Zapraszamy serdecznie do obejrzenia naszych filmów z montażu tej szklarni. Łącznie powstało 4 odcinki, z których ostatni już dotyczy przygotowania podłoża oraz nasadzeń roślin.