
Ścieżki w ogrodzie – przykłady aranżacji
14 listopada, 2020
Portal Działka i Ogród Naszą Pasją wyróżniony znakiem „Nasze Dobre Podkarpackie 2020”
9 grudnia, 2020Trawa i tylko trawa czy trawa i coś więcej?
Trawniki bez wątpienia są nie tylko estetycznym dopełnieniem całości ogrodu, podkreśleniem przestrzeni czy wręcz płótnem, na którym maluje się aranżacjami roślinnymi, są zwłaszcza miejscami do rekreacji. Spełniają także ogromną rolę przyrodniczą – przeprowadzając proces fotosyntezy dostarczają tlen, oddychając pochłaniają szkodliwe gazy a zarazem uwalniają wilgoć do otoczenia, zatrzymują szkodliwe związki (w tym smog, spaliny, różne pyły), darń chroni glebę przed erozją (wodną, jak i powietrzną), a dodatkowo utrzymując odpowiednie warunki wilgotnościowo-powietrzne staje się miejscem życia dla wielu mikro- i makroorganizmów.
Dlaczego wiosną warto ograniczyć koszenie mniszka lekarskiego?
Trawniki same w sobie mogą być uzupełnieniem bioróżnorodności flory w ogrodzie, a to dlatego, że zwykle występują w mieszankach międzygatunkowych np. mających w sobie życicę trwałą, kostrzewę czerwoną, wiechlinę łąkową, czy też kostrzewę owczą, ale także są zróżnicowane pod kątem poszczególnych odmian. Zwykle trawniki tworzone są z 2-3 gatunków traw, choć w zależności od przeznaczenia, a głównie z uwagi na warunki glebowe, tworzy się także trawniki jednogatunkowe.
Wygląd trawnika zależy od naszych decyzji
Trawniki to często wizytówki ogrodów, dlatego też nie ma się co dziwić, że pełnią niejako rolę naturalnych dywanów zdobiąc samodzielnie ogród lub podkreślając jego walory. Nie każdy trawnik jest jednak sobie równy pod kątem wyglądu, gdyż na to wpływa wiele czynników, nie zawsze zależnych od woli człowieka. Warto jednak wiedzieć, że trawniki można prowadzić zasadniczo na trzy sposoby:
Obok wyżej opisanych, są również różne trawniki pośrednie, gdyż to jak trawnik wygląda to często wyjątkowo indywidualna decyzja. Dla jednych mech w trawniku to przekleństwo i z nim walczą, a dla innych jest to wspaniałe uzupełnienie trawnika. Dla jednych stokrotka dzika lub mniszek lekarski to chwasty w trawniku, które należy wyciąć, a dla innych są to rośliny obojętne, które ładnie kwitną wiosną, a potem i tak się je kosi, ale nie zwalcza – rosną sobie dalej.
Wygląd trawnika to decyzja konkretnego jego właściciela, dlatego też nikt nikogo nie powinien oceniać za to, że chce albo trawnik idealny – bez innych roślin w niego wrastających, często wymagający pielęgnacji, w postaci regularnego nawożenia, a zwłaszcza chemicznego odchwaszczania, ale też nikt nie powinien ganić osób, które mają trawniki będące mieszaniną tego wszystkiego, co wrosło w trawę, która pierwotnie tam występowała. Każdy ma prawo decydować o swoim ogrodzie, bo najważniejsze jest to, żeby się dobrze w nim czuć.
Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby na trawnikach specjalistycznych starać się nie przesadzać z nawozami mineralnymi i chemicznymi środkami ochrony roślin, ale też miłośnicy trawników naturalistycznych, zwłaszcza na działkach ROD powinni mieć na uwadze to, pewne gatunki roślin dzikich jakie wrosły w trawnik po zakwitnięciu i wydaniu nasion mogą przenikać do sąsiadów. Trzeba zatem nadzorować to jak zachowują się pewne rośliny, które w naszych trawnikach się pojawiły.
Biorąc pod uwagę różne style i formy prowadzenia trawników zachęcamy do tego, żeby wprowadzać do ogrodu jak najwięcej roślin kwitnących, które będą wspomagały owady zapylające. Te rośliny owszem można włączać w skład roślin tworzących trawnik, ale trzeba pamiętać o tym, żeby rośliny spełniły swoją rolę muszą kwitnąć, więc koszenie trzeba ograniczać. Szczególnie polecamy ograniczać koszenie roślin zakwitających wczesną wiosną, gdyż mocno wspomagają pszczołę miodną i dziko występujące zapylacze, którym często ciężko jest znaleźć odpowiednia ilość pokarmu w tym czasie.
Osoby mające trawniki czyste, złożone wyłącznie z gatunków i odmian różnych traw, mogą wdrożyć (i zwykle to robią) rabaty kwietne wokół nich, co przyciągnie gatunki zapylające i spełni są rolę chroniąca bioróżnorodność pod warunkiem, że nie przesadza się z chemicznymi środkami ochrony roślin.