Orlik ogrodowy – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
18 stycznia, 2022Nikandra miechunkowa – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
4 lutego, 2022Rodzaj Goryczka (Gentiana) obejmuje różne gatunki, różniące się wysokością roślin (niektóre mają do 60 cm wysokości), jak również zabarwieniem kwiatów (niebieskie, żółte, białe, kremowe).
Do ogrodu skalnego można choćby polecić goryczkę bezłodygową (Gentiana acaulis). Roślina ta występuje naturalnie od Hiszpanii aż po Serbię i Czarnogórę. Obejmuje zarówno gatunki dziko rosnące, jak również uprawiane w ogrodach. Jest to bylina. Osiąga razem z kwiatami zaledwie do 10 cm wysokości. Tworzy rozety z zielonych liści, które są gładkie, lancetowatego kształtu i osiągają do 5 cm długości. Duże kwiaty przypominające trąbki pojawiają się zwykle pojedynczo i górują na szypułkach nad resztą rośliny. Sam kwiat może mieć długość do 5-6 cm. Roślina kwitnie zwykle w maju i czerwcu. Bardzo ładnie wyglądają rośliny o kwiatach niebieskich. Ich kolor jest intensywny.
Na rynku można spotkać nasiona tej goryczki bądź już gotowe sadzonki. W późniejszym czasie można dzielić karpy korzeniowe. Siejąc goryczkę warto glebę okryć czarną folią, gdyż kiełkują w ciemności.
Roślina ta preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, najlepiej o lekko kwaśnym do obojętnego pH. Warto glebę do uprawy pomieszać z piaskiem lub rozdrobnioną gliną. Lubi stanowisko słoneczne oraz półsłoneczne. W okresie suszy warto rośliny podlewać, jednak nadmiar wody w glebie powoduje, że rośliny żółkną i gniją. Choć goryczka jest mrozoodporna, to w czasie mroźnych zim lepiej jest je dla pewności okryć choćby stroiszem, co ograniczy zwłaszcza ich nadmierne przesuszenie zimnym wiatrem.