Skorupki z jajek to cenny surowiec ogrodniczy
29 kwietnia, 2024Cieniowanie szklarni i tuneli – po co się to robi?
2 maja, 2024Poziomówka indyjska - ekspansywna roślina jadalna
Od kilku już lat w naszych poziomkach (odmiana Rugia) stopniowo zaczynały się pojawiać dziwne poziomki. Zbieraliśmy je nieświadomie uznając, że ich mdły smak to efekt dużej zawartości wody....z czasem zrozumieliśmy, że zamiast poziomki zjadaliśmy poziomówkę indyjską (Potentilla indica) bylinę, która na szczęście nie jest trująca, gdyż dzisiaj nie pisalibyśmy tych słów 😜.
Roślinka ta należy do rodziny różowate (Rosaceae). Pochodzi z Indii i Azji Wschodniej, skąd się rozprzestrzeniła na Europę, Afrykę czy też Amerykę Północną - była przywożona jako roślina ozdobna i jak to zwykle bywa znalazła bardzo dobre warunki do rozwoju w nowych warunkach i wymknęła się spod kontroli. W jednych opracowaniach traktuje się ją jako roślinę inwazyjną, choc już zadomowioną. Bez względu na nazewnictwo faktem jest, że jest ekspansywna, choć część osób celowo ją zostawia aby tworzyła niskie zadarnienie gleby.
Z poziomówką indyjską jest ten problem, że na pierwszy rzut oka przypomina poziomkę i zwykle w jej uprawach się ukrywa. Ma potrójnie złożone liście, ząbkowane, z obu stron pokryte włoskami. Tworzy rozłogi o długości do 50 cm. Najczęściej pojawia się w skupiskach, tworząc kobierce. Osiąga wysokość do 10 cm. Kwiaty o średnicy 2-3 cm przypominają kwiaty truskawek, ale są nie białe ale całe żółte. W lecie pojawiają się czerwone kuliste owoce skierowane ku górze Owoce są jadalne, choć mało smaczne, wodniste, kwaskowato-mdłe, bez wyraźnego aromatu.
Od decyzji ogrodnika/działkowca zależy czy chce walczyć z tą rośliną, czy ją pozostawia w spokoju. W miejscach nieużytkowanych produkcyjnie można ja użyć jako rośliny zadarniającej i doskonale się do tego sprawdzi. W miejscach produkcyjnych może być rośliną ekspansywną i wypierającą inne rośliny, zwłaszcza poziomki, stąd może zaistnieć potrzeba jej wyrywania i wynoszenia na kompost.
Nie ma także obawy, gdy dzieci będą chciały ją zjeść - nic im się nie stanie, poza tym, że zapewne powiedzą, że ta "poziomka" jest niedobra. Osobiście jednak polecamy, aby ten chwast wykorzystać kulinarnie skoro już go mamy w ogrodzie. Mdły smak można w prosty sposób zagłuszyć choćby innymi owocami. Jak to zrobić pokazujemy w naszych materiałach, na których z poziomowi robimy koktajl prozdrowotny.
Autorzy: Paweł i Beata Bereś (Ogrodnicy DIONP)
Opracowano na podstawie własnego doświadczenia i literatury. Wszelkie treści zamieszczone na tej stronie internetowej (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019, poz. 1231 z późn. zm.). DIONP wyraża zgodę na wykorzystanie całości lub części powyższej informacji, pod warunkiem podania źródła i odnośnika do adresu strony internetowej www.dionp.pl
Koktajl z inwazyjnej poziomówki indyjskiej
Czy istnieje fałszywa poziomka?
1 Comments
Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie…