Czy trzeba nawozić rozsadę warzyw? Czy sadzonki na oknie wytrzymają bez nawożenia?
19 kwietnia, 2024Brązowe plamy na owocu pomidora? – sucha zgnilizna wierzchołkowa
12 lipca, 2024Popiół drzewny ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie-hobbystycznym
Wielu z nas rozpala grille lub ogniska, aby przyrządzić sobie choćby jakieś potrawy. Niektórzy z nas ogrzewają domy drewnem. Gdy używamy do tego celu naturalnych surowców np. węgla drzewnego, czystego drewna liściastego bądź iglastego (żadnych materiałów chemicznych np. z dodatkiem farb, lakierów, barwników syntetycznych) to ubocznym procesem spalania jest powstawanie popiołu. To bardzo cenny surowiec w ogrodnictwie, który szkoda wyrzucać jako odpad. Byłoby to wręcz marnotrawienie jego potencjału.
Ogrodnicy-hobbyści od lat wykorzystują choćby popiół drzewny do ograniczania pojawu ślimaków (wysokie pH popiołu odwadnia ślimaki), ale jest także choćby używany do zaprawiania nasion, cebulek czy też kłączy i bulw. Opryskiwanie roślin roztworem popiołu (100 g popiołu wsypać do 2 litrów ciepłej wody i pozostawić na 24 h. Przefiltrować płyn na gazie i użyć go do opryskiwania roślin dodając nieco płynu do naczyń, aby ciecz się przyczepiała łatwiej do liści) także jest stosowane jako forma niechemicznego ograniczania pojawu niektórych szkodników np. mszyc. Rośliny można także opylać popiołem, acz zabieg ten wymaga częstego powtarzania gdy są opady deszczu lub podlewamy rośliny.
Skład popiołu drzewnego
Popiół drzewny (czysty) to bardzo cenny nawóz mineralny pochodzenia organicznego. Cechuje go łatwa dostępność dla roślin. Jest bogaty w wapń (Ca), potas (K), fosfor (P), magnez (Mg) oraz mikroelementy. Konkretny skład popiołu zależy od tego jakie drzewo było spalane. Wskazuje się, że popiół drzewny to doskonały surowiec do odkwaszania gleby. Jest to prawda, bo pH popiołu może sięgać 10-12, a więc jest bardzo wysokie, zwłaszcza, że średnia zawartość wapnia w popiele to 30-35%. Popiołu takiego zatem nie stosuje się do roślin kwaśnolubnych, bo będzie podnosił pH. Popiół to także cenny nawóz potasowo-fosforowo-magnezowy. Potasu może być w nim do 10%, fosforu do 4%, a magnezu do 3%. Popiół nie zawiera azotu, który w trakcie spalania ulatnia się do atmosfery.
Jak stosować popiół do nawożenia?
Popiół do doskonały nawóz jesienny, ale można go używać cały rok, zwłaszcza, że zawiera składniki, których rośliny potrzebują na etapie kwitnienia i owocowania. Poleca się go stosować poprzez rozsypywanie na powierzchni, poprzez wymieszanie z glebą, ale można także zrobić jego wodną zawiesinę.
Przed zastosowaniem popiołu na grządki bądź w tunelach/szklarniach trzeba jednak sprawdzić jakie pH gleby mamy, aby za jego pomocą zbyt go nie podnieść. Gdy gleby mają pH 7 i więcej to lepiej sobie popiół odpuścić, bo zbyt zasadowe podłoże wielu roślinom nie służy. Najlepiej go stosować na glebach o pH 5,5-6,7. Gdy mamy gleby kwaśne i chcemy uregulować ich pH to popiół i wapno warto stosować.
Gdy używa się popiołu do nawożenia roślin, to zwykle nie ma potrzeby stosowania doglebowego nawozów mineralnych zawierających podobne składniki odżywcze, no chyba, że analiza gleby wykaże nam, że mamy poważne ich niedobory. Stosując popiół drzewny trzeba zwrócić uwagę na to, że trzeba go uzupełnić nawozem azotowym, którego to składnika w nim nie ma.
Warzywa, zioła, sad, kwiaty, trawnik…pod wszystkie niemal rośliny popiół można stosować. Wyjątkiem są rośliny kwaśnolubne, gdzie trzeba uważać na pH gleby, aby go nie podnieść.
Jaka dawka popiołu?
Przyjmuje się, że standardowa dawka popiołu na glebie o pH obojętnym to 30-50g na 1 m2. Gdy gleba wymaga odkwaszenia to dawkę można zwiększyć do 70-80g/1 m2 Popiół drzewny można też jak najbardziej dosypywać do kompostownika, można go dodawać do gnojówek roślinnych.
Zachowaj ostrożność, tak jak z każdym nawozem
Niektórzy uważają, że jak coś pochodzi z natury (popiół, obornik, gnojówka, mączki bazaltowe itd.) to można to stosować do woli, bo to w pełni bezpieczne, wszak naturalne. Nie zawsze tak jest. Naturą można też "popsuć" naturę, a w tym przypadku przesadzić z nawozem popiołowym. Tak jak z każdym nawozem, który używamy - stosujmy racjonalnie, aby nie zepsuć choćby pH gleby, co może unieruchomić pobieranie części składników odżywczych, albo doprowadzić do nadmiernej kumulacji niektórych z nich. Bardzo każdemu polecamy raz na kilka lat (a najlepiej corocznie) zrobić sobie badanie gleby w ogrodzie, żeby wiedzieć co w niej jest i co trzeba dodać, a czego jest w nadmiarze - Stacje Chemiczno-Rolnicze oraz prywatne labolatoria analizy gleby takie badanie zrobią - TUTAJ.