Patison w kształcie latarenki – Fonarik (Фонарик, Flashlight, Latarenka)
23 stycznia, 2022Patison odmiany Orange – owoce o żółtej skórce
25 grudnia, 2022Patison o ciemnozielonych owocach
Patison Gagat to odmiana wczesna, bardzo plenna, owocuje przez cały sezon. Rośliny są duże, bujne, przybierają krzaczasty, luźny pokrój i osiągają do 60-80 cm wysokości i ok. 100-150 cm szerokości (zdarza się, że nawet i więcej). Liście osadzone na długich i grubych łodygach są duże, ciemnozielone. Kwiaty są pomarańczowożółte, trąbkowe jak u dyniowatych. Owoce mają regularny, okrągły kształt przypominający dysk o bardzo delikatnie pofalowanych brzegach. Skórka jest matowa, ciemnozielona (im owoc bardziej dojrzały, tym ciemniejszy kolor), gładka. Miąższ jest jasny, w kolorze białokremowym. Owoce zbiera się od momentu, gdy osiągną kilka centymetrów średnicy, ale w pełni dojrzałości osiągają nawet do 18-20 cm średnicy.
Rośliny są wrażliwe na mróz, chociaż znoszą spadki temperatury do kilku stopni powyżej zera. Nasiona wysiewa się wprost do gruntu w drugiej połowie maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Owoce można zbierać sukcesywnie, w miarę jak pojawiają się na roślinie i osiągają pożądaną przez nas wielkość. Systematyczny zbiór pobudza wytwarzanie kolejnych owoców.
Młode owoce patisona można spożywać na surowo lub po ugotowaniu, nadają się do marynowania lub kiszenia w całości. Duże można zapiekać, nadziewać, smażyć, grillować lub gotować. Ponadto miąższ dodaje się do ciast lub np. racuchów. Jadalne są także kwiaty, które można choćby podawać np. w cieście naleśnikowym.
Według informacji producenta, odmiana jest odporna na mączniaka rzekomego, co nie potwierdziliśmy – nie była odporna, ale mniej porażana i to jest fakt! Przejawiło się to tym, że dłużej radziła sobie z chorobą i nie zginęła szybko, przez co plony dawała dłużej.
Uprawa tej odmiany niczym się nie różni od innych odmian patisona.