Dlaczego w wojsku stosuje się odzież moro? Wiadomo – chodzi o kamuflaż, o stanie się mało widocznym, co gwarantuje przetrwanie. Taką samą strategię stosuje choćby świat zwierząt, a do perfekcji opanowały go niektóre gatunki owadów. Kamuflaż, co warto też wiedzieć może występować u roślin.
Kamuflaż owadzi to jeden ze sposobów przetrwania gatunku w środowisku. Ma on za zadanie albo uchronić gatunek przed jego wrogami, albo służy choćby do ataku z zaskoczenia. Wchodzi on w skład szerokiego pojęcia jakim jest mimetyzm (inaczej mimezja). W przypadku owadów kamuflaż może dotyczyć nie tylko koloru ciała, ale także i jego budowy.
Na naszej działce udało nam się zaobserwować zjawisko mimetyzmu czyli upodobniania się do otoczenia u motyla wstęgówki. Jak widać na fotografiach, jego ubarwienie zlewa się z betonową płytą. Podobnie by było, gdyby owad usiadł na korze drzewa. W taki sposób niektóre owady ukrywają się. Mimentyzm jest dobrze widoczny u ciem, czyli motyli nocnych – spacerując po ogrodach my ich nie widzimy w ciągu dnia, co nie oznacza, że ich tam nie ma. Ćmy nie potrzebują zresztą takiego ubarwienia nocą jak choćby motyle dzienne, dlatego te drugie są niekiedy bajecznie kolorowe. Owady nocne są poukrywane w różnych zakamarkach, ale ich ubarwienie sprawia, że zlewają się z nim, zatem dla naszego oka stają się mało widoczne.
Tak z ciekawości entomologicznej polecamy sprawdzanie pni różnych drzew. Bardzo często to one właśnie są miejscem, gdzie w różnych szczelinach czają się te gatunki, które są aktywne nocą.