Jak chronić własne zdrowie podczas oprysku?
18 sierpnia, 2020Szkodniki marchwi – mszyca głogowo-marchwiana
16 września, 2020Ochrona roślin przed organizmami szkodliwymi to proces decyzyjny
Chwasty, choroby i szkodniki jeżeli licznie się pojawią i nic z nimi się nie robi w ogrodzie mogą uszkodzić rośliny, a także obniżyć wysokość oraz jakość plonu. To z tego powodu wdraża się niechemiczną bądź chemiczną ochronę roślin, aby temu zapobiec.
Ochrona roślin nigdy nie powinna być prowadzona w ciemno, bez wiedzy o zagrożeniu, bez analizy przypadku, bez obserwacji rozwoju sytuacji. Ogrodnik mający problem z organizmami szkodliwymi musi zamienić się wpierw w analityka sytuacji, potem stratega, decydenta a w ostateczności w żołnierza
Zanim cokolwiek zaczniesz robić, musisz wykonać wiele czynności i analiz
I. W ochronie roślin zawsze jest taka zasada – poznaj dokładnie przeciwnika, z którym przychodzi Ci stanąć na polu walki o twoje rośliny. Ogród silnie opanowany przez chwasty, szkodniki i patogeny staje się polem starć – Ty kontra oni. To gra o rośliny jakie uprawiasz i o plony jakie chcesz zebrać.
II. Trzy razy sprawdź czy dany organizm naprawdę poważnie zagraża Twoim uprawom. Nie walczy się z czymś, co nie stanowi dla Ciebie realnego zagrożenia - to marnotrawstwo zasobów.
III. Im lepiej poznasz wroga, tym więcej wykryjesz jego słabych punktów, a każdy organizm takowe ma – po to jest nauka i obserwacje, aby odkrywały te karty.
IV. Wprowadź w ogrodzie regularne szpiegostwo gatunku szkodliwego (monitoring). Pozwala to przewidzieć ruchy przeciwnika i kierunki jego dalszego działania, bazując na wiedzy o jego biologii.
V. Analizuj rozwój przeciwnika, obserwuj pogodę, rozpoznaj pole walki, a następnie opracuj strategię jego zwalczania w oparciu o dostępne narzędzia i techniki (tylko legalne !).
VI. Staraj się zawsze używać do walki mechanizmy jakie daje sama Natura, a dopiero, gdy nie dadzą sobie rady, zaangażuj inne środki stworzone przez człowieka, wpierw biologiczne, a dopiero w ostateczności chemiczne jeżeli takie używasz.
VII. Odpowiedzialny ogrodnik nigdy nie sięga po brudną broń chemiczną, czyli środki ochrony roślin pochodzące z przemytu, w tym zakazane substancje czynne. Ogrodnik w ramach prowadzonej ochrony roślin powinien współdziałać z dostawcami "narzędzi do walki z agrofagami" w celu wyeliminowania z rynku fałszywych środków ochrony roślin. Walka z organizmami szkodliwymi musi odbywać się metodami legalnymi.
VIII. Ogrodnik nie powinien samodzielnie zawyżać zalecanych dawek, a także tworzyć różnych mikstur jeżeli nie posiada w tej materii wiedzy i doświadczenia. Resztek preparatów chemicznych jakie mu pozostają po starciu z agrofagiem, nigdy nie wylewa do środowiska, bowiem dba o jego czystość.