Ogórek gruntowy – Śremski F1
7 lipca, 2022Ogórek gruntowy Tessa F1 o gładkiej skórce, długi, przypomina szklarniowego
30 lipca, 2022Ogórki o białej skórce są znane od XVIII wieku
Przywykliśmy do tego, że ogórki są zielone. Dzieciaki już od przedszkola choćby śpiewają piosenkę Fasolek o ogórku, gdzie w refrenie jest „Ogórek, ogórek, ogórek, Zielony ma garniturek, I czapkę i sandały, Zielony, zielony jest cały.”
W obecnych czasach trzeba jednak nieco zaktualizować powyższy utwór, gdyż na rynku pojawiły się nowe odmiany ogórka, w tym o białej skórce. Przykładem takiej rośliny jest choćby ogórek odmiany „White Wonder”.
Dla niektórych osób może być to zaskoczeniem, ale biały ogórek jest znany w USA już od 1893 roku. Często jest opisywany jako ogórek o zabarwieniu kości słoniowej. Nie jest to zatem nowość na rynku, choć pod kątem popularności uprawy przebił go ogórek o zielonej skórce.
Ogórek White Wonder
Ogórek i do gruntu i do pojemnika
Biały ogórek nadaje się do uprawy w gruncie, jak również w pojemnikach oraz na grządkach podwyższanych. Niekiedy stosowany jest jako roślina pnąca. Liście nie różnią się od tradycyjnego ogórka zielonego, podobnie jak kwiaty. Różnicuje go zabarwienie skórki, która jest biała, choć nie zawsze tak jest. Może być również lekko zielona. W nasłonecznionym miejscu owoce się ładnie wybarwiają. Owoc dorasta do 18 cm długości, ale trzeba pamiętać, że im starszy owoc, tym większe ryzyko gorzknienia w warunkach niestabilnej pogody, która zwiększa wytwarzanie kukurbitacyn. Podobnie jest, gdy występują niedobory wody. Na glebach lekkich lub w ogrodach, w których jest problem z systematycznym podlewaniem ogórków warto rozważyć opcję ich wsadzania w glebie z dodatkiem hydrożelu, który magazynuje wilgoć lub naturalnych minerałów kumulujących wodę. Taką rolę spełnia także kompost.
Osobiście polecamy zbierać młode owoce mające do 10 cm. Są wówczas jędrne i smaczne. Nadają się do bezpośredniego spożycia, jak również do zakonserwowania lub kiszenia. Dobrze się prezentują w połączeniu z tradycyjnym zielonym ogórkiem. Pozostawienie ogórka do pełnej dojrzałości sprawia, że staje się pękaty, ale miąższ nie jest już tak smaczny, jak młodych owoców. Zauważyliśmy na własnej uprawie, że odmiana ta w warunach suszy ma tendencję do gorzknienia, choć może to być kwestia lokalnych warunków uprawy. Jest to odmiana wrażliwa na niedobory wody.
Uprawa jest banalnie prosta
Uprawa jest taka sama jak przy siewie „tradycyjnego” ogórka. Naszą uprawę ogórków wraz z wymaganiami tych warzyw co do stanowiska i pielęgnacji opisaliśmy w oddzielnym artykule dostępnym TUTAJ.
Uwaga na zagrożenia
Ogórek o białej skórce podobnie jak i inne dyniowate jest narażony na uszkodzenie, a nawet zniszczenie przez różne choroby i szkodniki. Z chorób najgroźniejsze sa mączniaki (prawdziwy i rzekomy), ale także alternarioza dyniowatych i bakteryjna kanciasta plamistość ogórków, czy też mozaika ogórka. W naszej uprawie odmiana ta była dość podatna na mączniaka. Na etapie siewów może oczywiście pojawić się zgorzel siewek. Spośród szkodników bez wątpienia naliczniejsze są przędziorki, ale także i mszyce.